دستگاه لیزر نوعی دستگاه است که با ایجاد طول موج های مشخص و خاص که توسط موج هایی نورانی تغذیه می شوند و بر روی یک نقطه جمع می شوند و یا به اصطلاح متمرکز می شوند. این کار موجب می شود انرژی از حالتی به حالت دیگر تبدیل شود که البته حالت تبدیل انرژی از ندرانی به گرمایی است و با تبدیل این حالت محل مشخص شده لیزر می شود.
لیزر در تمام بدن قابلیت اجرا دارد و قابل استفاده می باشد که البته در هر نقطه از بدن این طول موج با هم متفاوت و زیاد و کم می باشد.
لیزر های پوست علاوه بر از بین بردن مو های زائد در از بین بردن خال و لک و تتو و جای زخم و … نقش دارند که البته هر کدام از این موارد ذکر شده دارای دستگاه های مخصوص به خود هستند.
هم چنین برای انجام لیزر پوست و یا هر نقطه ی دیگری از بدن، دستگاه باید از معتبر ترین و شناخته شده ترین ها باشد و از همه مهم تر فردی که قرار است این کار را انجام دهد باید از مهارت کافی برخوردار باشد تا کار به نحوه احسن انجام شود.

لیزر پوست


پنج نوع لیزر پوست و مزایای آن

نوع اول از لیزر ها که به گوش همه خورده است لیزر الکساندرایت است که این لیزر مزیتی که دارد در رفع موهای زائد است.
نوع دوم از لیزر ها پی دی ال می باشد که این نوع از لیزر برای از بین بردن و هم چنین درمان کردن ضایعاتی که روی پوست است و هم چنین خال ها و ماه گرفتگی کاربرد دارد.
نوع سوم از لیزر ها اربیوم است که در رفع چین و چروک هایی که روی پوست به خصوص پوست صورت است کاربرد داشته باشند و البته که برای لایه برداری و جوانسازی هم مورد استفاده قرار می گیرند.
نوع چهارم از لیزر ها دی اکسید کربن است که این روش جز قدیمی ترین ها محسوب می شود و مزیتی که دارند برای رفع جای زخم و آکنه و همین طور جوانسازی و لایه برداری های عمیق پوست هستند.
نوع پنجم از لیزر ها کیو سوئیچ است که این لیزر برای از بین بردن کک و مک و جای تتو کاربرد دارد.

 

پنج نوع لیزر پوست و مزایای آن


انواع دستگاه های لیزر پوست

دستگاه های لیزر پوست دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آن ها نقش های مختلفی را بر عهده دارند و کار مختلفی را انجام می دهند.
انواع دستگاه های لیزر پوست را می توان به آر اف فرکشنال، دایود، الکساندرایت، اربیوم ، کیو سوئیچ اشاره کرد. که هر کدام دارای مزیت و کاربرد های مخصوص به خود هستند و برای انواع پوست ها کاربرد مفید خود را دارند. البته هنگام استفاده از این دستگاه ها نیازمند مهارت و تجربه است و در صورت عدم تحربه و عدم رعایت نکات استفاده ای از آن ممکن است اسیب هایی خطرناک را ایجاد کند.
هم چنین با پیشرفت هایی حال حاظر این دستگاه ها هم در زمینه ی خود پیشرفت هایی داشته اند و امروزه کار با این دستگاه ها دشوار نبوده و به راحتی اگر فرد علمش را داشته باشد قابل اجرا و انجام است.

 

انواع دستگاه های لیزر پوست


لیزر های پوستی در چه مواردی استفاده می شود

لیزر های پوستی در انواع مختلفی هستند که در انواع مختلفی از کاربرد ها هم قرار دارند و هر کدام در زمینه ی مخصوص به خود عمل می کنند.
بعضی از دستگاه های لیزر پوستی برای از بین بردن مو های زائد هستند که در همه ی نقاط بدن عملکرد درست خود را دارند و برخی دبگر از دستگاه ها هستند که در زمینه از بین بردن کک و مک و جای زخم و آکنه کاربرد دارند و هم چنین دستگاه های دیگر پوستی هم هستند که در زمینه ی از بین بردن انواع خال ها و تتو ها کاربرد دارند که هر کدام از این دستگاه ها متناسب با عملکردی که دارد طول موج ها و اشعه های متفاوتی از ساطع می کنند که اصلا به پوست آسیبی نمی رساند و البته که میزان درجه ی این اشعه ها نیز تنظیم شده با پوست است و به همین دلیل است که اسیب و خطری برای پوست ندارد.
البته که استفاده از این دستگاه ها نیازمند مهارت بوده و فرد با رعایت نکاتی که مربوط به این دستگاه است باید به درستی انجام دهد تا در انتها و همین طور نتیجه ی کار مطلوب باشد.

 

لیزر های پوستی در چه مواردی استفاده می شود


نکات حائز اهمیت در انجام لیزر

در ارتباط با نکاتی که هنگام انجام لیزر و استفاده از دستگاه آن لازم است رعایت شود سه نکته می باشد که اول فردی که قرار است با دستگاه لیزر کار کند و به اصطلاح نقش درمان کننده را دارد باید با دستگاه لیزر اشنایی کامل را داشته باشد و نحوه ی استفاده از آن را هم بلد باشد که بسیار مهم و ضروری می باشد. نکته ی بعدی که رعایت آن مهم است نقش پزشک می باشد که متناسب با پوستی که فرد دارد باید بهترین روش و دستگاه را انتخاب کند و به درمان آن بپردازد.
نکته ی بعدی که نکته ی اخر است میزان آشنایی پزشک با تکنولوژی است که این میزان باید بالا باشد تا بر طبق استاندارد های لازم و دستگاه مناسب کار درمان آغاز شود و نتیجه ی مطلوبی هم حاصل کند.
این سه نکته بسیار مهم و ضروری است و در صورت عدم رعایت آن فردی که قرار است درمان شود دچار آسیب و مشکل می شود که در برخی موارد این اسیب جبران ناپذیر خواهد بود.

 

نکات حائز اهمیت در انجام لیزر


چه کسی متقاضی مناسبی برای درمان نیست

همه ی افراد نمی توانند کار لیزر را انجام دهند چرا که لیزر توسط امواج صورت می گیرد و دارای محدودیت هایی برای برخی افراد می باشد که افرادی که دارای بیماری های پوستی هستند چرا که ممکن است با انجام لیزر پوست آن ها بیشتر تحریک شود و مشکل را بیش تر کند.
مورد بعدی افرادی که مشکلات هورمونی دارد و دلیل این است که ممکن است پس از انجام لیزر هم مکرر موهای زائد دوباره رشد کند. افرادی که بیماری هایی دارند و دارو های خاصی را مصرف می کنند یا انجام این کار برایشان ممنوع است و یا باید زیر نظر پزشک صورت بگیرد.
وجود عفونت هم اصلا لیزر نباید انجام شود و هم چنین افرادی که زیر ۱۸ سال هستند به علت این که صفحه ی رشد آن ها کامل نشده است از انجام لیزر باید خودداری کنند.
افراد باردار و یا حتی افرادی که قصد به بارداری دارند هم ممنون اعلام شده است. اما به طور کلی قبل از انجام لیزر با پزشک مشورت شود خیلی بهتر است.

 

چه کسی متقاضی مناسبی برای درمان نیست

مزایای استفاده از لیزر های پوست

لیزر مزایایی دارد که این مزایا شامل صرفه جویی در وقت زمان است که این مورد برای افرادی که لیزر موهای زائد انجام داده اند کاربرد دارد. مزیت دیگر جوانسازی پوست است که توسط دستگاه مخصوصی انجام می شود که سلول های مرده را کامل از بین می برد و به جوان و شاداب کردن پوست بسیار کمک می کند. هم چنین مزیت دیگری که می توان نام برد درمان و از بین بردن انواع کک و مک ها و خال و جای زخم و ماه گرفتگی است که افرادی که این موارد را دارند و این موارد برایشان آزار دهنده است به کمک لیزر به راحتی می توانند از بین ببرند.


آیا لیزر درمانی بی خطر است؟

لیزر از آن جا که دارای فواید و مزیت های مفید است می تواند عوارضی هم داشته باشد و کاملا بی خطر نمی باشد که برخی از عارضه هایی که می تواند ایجاد کند شامل تورم و قرمزی و خارش است که این سه موارد پس از انجام لیزر ایجاد می شود و برای جلوگیری از ان لازم است که از پماد های مخصوص پس از لیزر و کمپرس های یخ استفاده شود تا از بروز آن جلوگیری شود و حتی اگر هم ایجاد شود این میزان را به حداقل برساند. هم چنین می تواند باعث تحریک غدد لنفاوی و عفونت شود که این دو مورد در صورت اجرای ناصحیح لیزر می باشد و امروزه با توجه به دستگاه های مدرن و افراد متخصص این دو مورد به ندرت ایجاد می شود.

آیا لیزر درمانی بی خطر است؟
هم چنین باور غلطی که لیزر باعث سرطان و نازایی می شود هم وجود دارد که اصلا تاییدیه علمی ندارند. لیزر دارای عارضه های کم و سبک است که با وجود پماد های مخصوص به راحتی قابل حل هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.