کلینیک تخصصی زیبایی بیمارستان عرفان نیایش

لوگو کلنیک زیبایی عرفان نیایش
  • خانه
  • وبلاگ
  • درباره ما
  • تماس با ما
خدمات اصلی
خدمات دیگر
ارتباط با ما

لیست پزشکان کشور

لیست داروخانه های استان تهران

لیست داروخانه های استان البرز

ارتباط با ما
مدرن ترین کلینیک پوست و مو در کشور

سپتوپلاستی چیست؟

یک روش جراحی که برای درمان انحراف بینی انجام می شود، سپتوپلاستی می باشد. در این عمل جراحی استخوان سپتوم که تیغه میانی بینی می باشد، تحت عمل جراحی قرار می گیرد و انحراف آن از بین می رود. در واقع استخوان سپتوم، بینی را به دو بخش جداگانه و مساوی تقسیم می کند. و در صورتی که استخوان سپتوم دچار انحراف شود، باعث ایجاد ظاهر نامتقارن در بینی می شود و این مشکل علاوه بر ایرادی که در ظاهر بینی ایجاد می کند، باعث اختلال در تنفس نیز می شود و باعث می شود یکی از سوراخ های بینی نسبت به دیگری کوچکتر باشد. تنفس یک عملکرد غیر ارادی می باشد و در صورتی که دچار اختلال شود، باعث خستگی زودرس، بی حوصلگی و عصبی شدن فرد می شود.سپتوپلاستی (SEP-Toe-Plas-Te) یک روش جراحی برای صاف کردن استخوان و غضروفی است که فضای بین دو سوراخ بینی (سپتوم) را تقسیم می کند. هنگامی که سپتوم کج است، به عنوان سپتوم منحرف شناخته می شود.
گاهی انحراف بینی به صورت خفیف می باشد و در ظاهر انحراف آن مشخص نیست و گاهی این انحراف در ظاهر نمایان است.

سپتوپلاستی چیست؟

انحراف غضروف سپتوم یا به صورت مادرزادی به وجود می‌آید یا اینکه در اثر آسیبی که به استخوان سپتوم وارد می شود، بینی دچار انحراف می شود. انجام سپتوپلاستی با توجه به شرایط بیمار و نوع انحراف متفاوت می باشد. برای انجام سپتوپلاستی گاهی تنها بی حسی موضعی انجام می گیرد و گاهی نیاز به بیهوشی عمومی می باشد.

آشنایی با عمل سپتوپلاستی

در عمل جراحی سپتوپلاستی، برش کوچکی در ناحیه سپتوم ایجاد می شود و استخوانی که باعث ایجاد اختلال در تنفس شده است برداشته می شود.

آشنایی با عمل سپتوپلاستی

گاهی به همراه عمل سپتوپلاستی، عمل زیبایی بینی نیز انجام می شود که تاثیر زیادی در ظاهر بینی دارد و این عمل به سپتورینوپلاستی معروف می باشد. مدت زمان انجام سپتو پلاستی باتوجه به میزان انحراف بینی و شرایط بیمار متفاوت می باشد، اما به طور معمول بین یکساعت تا یک ساعت و نیم زمان می برد. در صورتیکه عمل سپتوپلاستی فقط برای درمان انحراف انجام شود، میزان تورم و خونریزی بعد از آن کم می باشد، اما چنانچه همراه عمل زیبایی انجام بگیرد، ممکن است خونریزی تا دو هفته بعد از عمل تداوم داشته باشد. در عمل سپتوپلاستی برای تثبیت سپتوم، از اسپلینت در زمان بهبودی استفاده می شود. بهتر است عمل سپتوپلاستی بعد از تکمیل رشد بینی انجام شود و معمولا بعد از سن ۱۵ سالگی بینی دیگر رشدی ندارد و انجام سپتوپلاستی امکان پذیر است.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

مشاوره در شبکه های اجتماعی
ارتباط در وات ساپ و اینستاگرام
مشاوره تلفني

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشکلات ناشی از انحراف تیغه میانی بینی

۱- ایجاد اختلال در تنفس و سینوزیت و عفونت در مخاط بینی

۲- احتمال خشکی بینی به صورت مداوم

به دلیل اینکه بینی دچار انحراف می باشد، بیشتر تنفس از طریق سوراخ بزرگتر انجام می شود و باعث خشکی غشا در سوراخ بینی می شود.

مشکلات ناشی از انحراف تیغه میانی بینی

۳- تنفس صدا دار در خواب

به دلیل اختلال در تنفس و گرفتگی سوراخ بینی تنفس در خواب با مشکل مواجه شده و صدا دار می باشد.

۴- ایجاد آپنه در خواب

آپنه یک اختلال تنفس می باشد که فرد در هنگام خواب دچار گرفتگی بینی شده و تنفس آن دچار مشکل می شود و باعث می شود مشکلات زیادی برای فرد ایجاد شود و هنگام استراحت خواب آرامی نداشته باشد زیرا به دلیل تنگی نفس که به وجود میاید از شب تا صبح چندین بار از خواب بیدار می شود.

۵- احتمال خونریزی مکرر بینی

۶- خوابیدن در یک جهت

به دلیل اینکه تنفس از یک سوراخ بینی راحت تر می باشد فرد ترجیح می دهد بر روی پهلو بخوابد تا تنفس راحت تر انجام گیرد.

۷- خوابیدن با دهن باز

کاندید مناسب جراحی سپتوم

برای اینکه بدانید جراحی سپتوپلاستی برای شما مناسب می باشد، باید موارد زیر را بررسی کنید. از مواد تاثیر گذار بر انتخاب یک کاندید مناسب برای عمل جراحی موارد زیر می باشد

۱- سن

برای انجام سپتوپلاستی باید رشد بینی تکمیل شده باشد و به طور معمول در سن ۱۵ سالگی رشد بینی کامل شده است پس افراد بالای ۱۵ سال کاندید مناسبی برای انجام سپتوپلاستی هستند.

۲- احساس خشکی در دهان

اگر دهان شما به صورت مداوم خشک می شود، احتمالا، بیشتر تنفس از طریق دهان انجام می شود و نشان دهنده گرفتگی سوراخ بینی و انحراف بینی می باشد.

کاندید مناسب جراحی سپتوم

۳- خوابیدن با دهان باز

اگر هنگام خواب دهان شما باز می باشد، نشان دهنده اختلال در تنفس است و دلیل بر انحراف بینی می باشد‌.

۴- ظاهر نامتقارن در سوراخ های بینی

زمانی که سوراخ های بینی دارای اندازه یکسان نباشد، دلیل بر انحراف بینی بوده و افرادی که این مشکل را دارند، کاندید مناسبی برای انجام سپتو پلاستی هستند.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

مشاوره در شبکه های اجتماعی
ارتباط در وات ساپ و اینستاگرام
مشاوره تلفني

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

۵- افرادی که به سینوزیت های مزمن دچار هستند.

احتمالا وجود اختلال در تنفس موجب عفونت سینوس ها شده است و این افراد می توانند عمل سپتوپلاستی را انجام دهند.

۶- افرادی که در هنگام خواب خرناس می کشند. تنفس صدا دار دلیل بر انحراف بینی بوده و این افراد گزینه مناسبی برای سپتوپلاستی هستند.

توصیه های قبل از جراحی سپتوم

۱- قبل از انجام عمل جراحی انحراف بینی، جلسه مشاوره ای برای فرد در نظر گرفته می شود و در آن جلسه سلامت جسمی بررسی می شود و آزمایشات شما بررسی شده و شما باید در مورد شرایط عمومی خود توضیحاتی به پزشک مورد نظر ارائه دهید. در جلسه مشاوره فرد مورد نظر انتظارات خود را در مورد نتایج عمل جراحی بیان می کند.

۲- قبل از عمل جراحی تصاویری از زوایای مختلف بینی گرفته می شود و این تصاویر در نحوه عمل کمک زیادی به پزشک متخصص می دهد‌.

توصیه های قبل از جراحی سپتوم

۳- به مدت دو هفته قبل از انجام عمل جراحی از مصرف الکل و استعمال دخانیات خودداری شود.

۴- به مدت دو هفته قبل از انجام عمل جراحی از مصرف قرص های روان کننده خون مانند آسپرین و وارفارین خودداری شود. زیرا مصرف این قرص ها باعث افزایش تورم و خونریزی در بینی می شود و خطرات زیادی را برای فرد ایجاد می کند.

۵- در صورتی که عمل انحراف بینی تحت بیهوشی کامل انجام می شود، به مدت ۸ ساعت قبل از انجام عمل غذا نخورید.

۶- چنانچه عمل جراحی برای آقایان می باشد، بهتر است قبل از انجام عمل انحراف، ریش و سبیل خود را بتراشند.

۷- خانم ها نیز برای انجام عمل جراحی بینی، نباید هیچ گونه مواد آرایشی بر روی پوست آنها باشد.

۸- در صورتی که داروی خاصی، مصرف می کنید یا سابقه ابتلا به بیماری خاصی را دارید، حتما پزشک مورد نظر را در جریان قرار دهید.

۹- در صورتی که نسبت به مواد بیهوشی دچار حساسیت می شوید، این امکان وجود دارد که استفاده از مواد بیهوشی، موجب تشدید خونریزی شود، حتماً پزشک را در جریان این موضوع قرار دهید.

نحوه عمل سپتوپلاستی

بعد از بررسی سلامت عمومی فرد و انجام آزمایشات در صورتیکه فرد کاندید مناسبی برای انجام عمل سپتوپلاستی باشد، عمل سپتوپلاستی انجام می شود. انجام عمل سپتوپلاستی به شرح زیر می باشد

۱- ابتدا با توجه به شرایط فرد، بیهوشی کامل یا بیهوشی موضعی انجام می شود.

۲- انجام عمل با ایجاد برش در یک طرف بینی آغاز می‌شود و این برش به دلیل ایجاد دسترسی، برای پزشک مورد نظر به استخوان سپتوم صورت می گیرد.

نحوه عمل سپتوپلاستی

۳- تیغه میانی بینی حاوی غشای می باشد که باعث محافظت از آن می شود، ابتدا غشا را بالا برده و سپس آن را در محل مناسب  قرار می دهد.

۴- درصورتیکه استخوان و یا غضروف، مانع تنفس شده است، اضافه این استخوان ها برداشته می شود.

۵- به منظور تثبیت سپتوم در محل مناسب از اسپیلنت استفاده می شود و تا زمان بهبودی کامل اسپیلنت در داخل بینی قرار داده می شود.

بعد از اتمام کار پزشک مورد نظر، برش ایجاد شده را بخیه می زند و داخل بینی توسط تامپون و پنبه پر می شود.

۶- مدت زمان عمل سپتوپلاستی با توجه به میزان مشکل بینی و شرایط فرد متفاوت می باشد.

دوران نقاهت عمل انحراف بینی

دوران نقاهت عمل جراحی بینی بستگی به شرایط عمومی فرد و سیستم ایمنی دارد و همچنین مراقبت های قبل و بعد از عمل جراحی تاثیر زیادی در کاهش و افزایش دوران نقاهت دارد.چنانچه فرد تمامی مراقبت های لازم را به صورت اصولی انجام دهد، دوران نقاهت کاهش میابد و روند بهبودی سریعتر می باشد. به طور معمول بعد از یک هفته فرد می تواند به راحتی به کارهای روزمره بپردازد. اما سه روز بعد از عمل جراحی گچ بینی باز می شود و فرد باید از انجام فعالیت های سنگین تا بهبودی کامل خودداری کند. تثبیت شکل غضروف بستگی به شرایط فیزیولوزیک فرد دارد، اما برای تثبیت کامل یکسال زمان نیاز می باشد.

هزینه جراحی سپتوم

عوامل مختلفی بر روی هزینه جراحی سپتوم تاثیر گذار می باشد که از این عوامل می توان موارد زیر را نام برد.

۱- میزان انحراف بینی

گاهی انحراف بینی در حد خفیف می باشد و انجام عمل آن ساده تر می باشد، اما چنانچه انحراف بینی در حدی باشد که موجب ظاهر نامتقارن در بینی شود، ممکن است، علاوه بر رفع انحراف اصلاح ساختار بینی نیز انجام شود، که انجام این عمل ها بر روی هزینه نهایی تاثیر گذار است.

۲-مکان کلینیک زیبایی

کلینیک های زیبایی دارای موقعیت های جغرافیایی متعددی هستند وموقعیت آنها بر روی هزینه دریافتی تاثیر گذار است. هر چه کلینیک زیبایی از موقعیت بهتری برخوردارباشد، میزان هزینه دریافتی نیز بیشتر میباشد.چه بسا کلینیک های زیبایی که دریک شهر واقع هستند اما به دلیل موقعیت مختلف هزینه دریافتی آنها برای انجام عمل سپتوپلاستی متفاوت است واین موضوع درمورد شهرهای مختلف نیز صدق میکند.

هزینه جراحی سپتوم

۳- میزان خدمات ارائه شده

 هرچه خدمات ارائه شده در کلینیک های زیبایی بیشتر باشد، میزان هزینه دریافتی نیز بیشتر است.

۴- میزان مهارت و سابقه پزشک متخصص

بینی تاثیر زیادی در زیبایی چهره دارد بنابراین باید در انتخاب پزشک جراح، نهایت دقت و حساسیت را به خرج داد، تا در صورت عدم حرفه ای بودن پزشک، بینی دچار آسیب های بیشتری نشود و این مشکلات هم از نظر ظاهر ان می باشد و هم ممکن است موجب تشدید اختلالات تنفسی شود. هر چه میزان سابقه و مهارت پزشک بیشتر باشد امکان دارد میزان هزینه دریافتی نیز بیشتر باشد‌.

عوارض جراحی

با این که انجام جراحی سپتوپلاستی تاثیر بسزایی در درمان انحراف بینی دارد اما انجام آن ممکن است، دارای عوارضی نیز باشد از این عوارض می توان موارد زیر را نام برد

۱- خونریزی

 ایجاد خونریزی به دلیل اینکه جراحتی بر روی بینی ایجاد می شود. خونریزی بعد از عمل جراحی یک فرآیند طبیعی می باشد اما چنانچه به صورت شدید باشد، این عارضه نگران کننده می باشد.

۲- برطرف نشدن مشکلات تنفسی

هدف از انجام سپتوپلاستی درمان مشکلات تنفسی می باشد، چنانچه این عمل توسط پزشک حرفه ای صورت نگیرد، ممکن است مشکلات تنفسی باقی مانده و هیچ تغییری در تنفس صورت نگیرد.

عوارض جراحی

۳- ایجاد بی حسی در دندان ها و بینی

گاهی بعد از انجام عمل سپتوپلاستی، دندان ها و لثه دچار بی حسی می شوند، زیرا اعصاب مربوط به این موارد از بینی رد می شود و انجام عمل جراحی ممکن است باعث آسیب به اعصاب شود.

۴- ایجاد عفونت

محیط بینی به دلیل اینکه دارای مخاط می باشد واستریل نیست، بعد از انجام عمل انحراف بینی ممکن است دچار عفونت شود. البته ایجاد این عارضه در اقلیت افراد تحت عمل سپتوپلاستی مشاهده شده است.

۵- سوراخ شدن سپتوم

 ممکن است در حین انجام عمل سپتوپلاستی سوراخی بر روی سپتوم ایجاد شود و موجب ایجاد عفونت شود، همچنین ترمیم این سوراخ ها ممکن باعث ایجاد دلمه شده و فرایند تنفس را دچار اختلال کند.

۶- اختلال در بویایی

ممکن است بعد از انجام عمل جراحی بینی دچار تورم شده و این ورم مانع تشخیص بوهای اطراف شود، این عارضه به صورت موقت می باشد و با کاهش ورم، کم کم حس بویایی نیز برمی گردد.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

مشاوره در شبکه های اجتماعی
ارتباط در وات ساپ و اینستاگرام
مشاوره تلفني

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

۷- نشت مایع مغزی نخاعی

به دلیل اینکه سپتوم بینی در زیر جمجمه قرار دارد، انجام عمل انحراف بینی، در موارد بسیار نادر ممکن است باعث شود به پرده مننژیت آسیب وارد شود، که ترمیم آن نیاز به عمل جراحی مجدد دارد.

۸- تغییر در حس بویایی و چشایی

این عامل به دلیل وجود ورم در بینی می باشد.

۹- ممکن است در صورتی که پزشک مورد نظر از مهارت کافی برخوردار نباشد، تغییراتی در ظاهر بینی ایجاد شود.

در چه مواردی باید با پزشک خود تماس بگیرید؟

۱- در صورتی که بعد از انجام عمل جراحی تنفس به سختی انجام می شود، حتماً پزشک مورد نظر را در جریان قرار دهید.

۲- ایجاد خونریزی بعد از عمل جراحی طبیعی می باشد اما اگر خونریزی شدید باشد، حتما باید پزشک را در جریان قرار دهید.

در چه مواردی باید با پزشک خود تماس بگیرید؟

۳- چنانچه بعد از انجام عمل جراحی درد بسیار شدیدی دارید و استفاده از مسکن تاثیری بر تسکین آن ندارد، حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

۴- چنانچه بعد از عمل جراحی حالت های مانند تب و لرز دارید، ممکن است نشانه عفونت باشد، بنابراین حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

۵- افرادی که بعد از انجام عمل جراحی سردرد شدید دارند و این سردرد قابل کنترل نمی باشد حتماً باید با پزشک در تماس باشند.

مراقبت های بعد از عمل

۱- به توصیه های پزشک متخصص خود توجه کنید و در صورتی که برای شما دارویی تجویز شده، آنها را به طور منظم و سر موقع مصرف کنید زیرا مصرف داروها از ایجاد عفونت پیشگیری کرده و تاثیر زیادی در تسریع روند بهبودی دارد.

۲- پزشک جراح تنها ظاهر بینی شما را می بیند، اگر شما حالت بد و غیر عادی دارید، حتما آن را با پزشک در میان بگذارید.

مراقبت های بعد از عمل

۳- بعد از عمل جراحی سر خود را بالا بگیرد، خوابیدن به یک طرف باعث افزایش کبودی و تورم می‌شود و ممکن است باعث ایجاد حالت کج در بینی شما شود. بهتر است سر شما بالاتر از قسمت‌های دیگر بدن قرار داده شود و از بالش برای بالاتر قرار دادن سر استفاده کنید.

۴- استفاده از کمپرس آب تاثیر زیادی در کاهش تورم و کبودی دارد، اما به دلیل حساسیت بینی بعد از عمل بهتر است، کمپرس مستقیما بر روی بینی قرار داده نشود و می توانید آن را روی گونه ها قرار دهید.

۵- به منظور تسریع بهبودی، استراحت کافی داشته باشید تا بدن شما انرژی لازم را برای بهبودی داشته باشد.

۶- رژیم غذایی شما سالم و سرشار از سبزیجات و انواع ویتامین ها باشد. داشتن یک رژیم غذایی سالم باعث رساندن مواد مغذی به بدن شده و روند بهبودی را کامل تر می کند. در صورتیکه در رژیم غذایی شما از مغزها، تخم مرغ، ماهی استفاده شود، این موارد تاثیر زیادی در تسریع بهبود و ترمیم بافت های آسیب دیده دارد. همچنین خوردن سبزیجاتی مانند اسفناج و کلم باعث پیشگیری از عفونت می شود.

۷- بعد از عمل جراحی از گرفتن دوش آب گرم خودداری شود، زیرا بینی در حال تغییر شکل می باشد و گرما باعث افزایش تورم آن می شود، همچنین غذاهایی که می خورید باید خنک باشند.

۸- فین نکنید. یکی از مشکلاتی که بعد از عمل کردن به وجود می آید، ایجاد گرفتگی ها در بینی می باشد که این عوارض ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشد اما شما باید حداقل تا ۶ ماه از فین کردن خودداری کنید.

۹- از انجام تمرینات ورزشی سنگین خودداری شود زیرا انجام این ورزش ها باعث افزایش تورم بینی می شود و تا زمانی که پزشک اجازه ندهد، از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید، این مدت زمان به طور معمول ۶ هفته می باشد.

۱۰- از عینک استفاده نکنید، عینک باعث ایجاد فشار بر روی بینی می شود بنابراین بهتر است تا بهبودی کامل از عینک استفاده نشود و در صورت لزوم استفاده از لنز تماسی گزینه بهتری می باشد. اما در صورت ضرورت از قاب های سبک عینک استفاده شود و می توانید از اسپیلنت هایی که در بینی قرار دارد به عنوان تکیه گاه عینک استفاده کنید.

۱۱- از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید، زیرا باعث ایجاد تیرگی در زخم ها شده و همچنین میزان تورم را افزایش می دهد.

۱۲- از استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی به مدت دو هفته بعد از عمل جراحی خودداری شود. زیرا مصرف این مواد جریان خون را کاهش داده و باعث ایجاد اختلال در روند بهبودی می شود.

۱۳- به مدت دو هفته بعد از انجام عمل جراحی از خوردن قرص های روان کننده خون مانند آسپرین و وارفارین خودداری شود، زیرا احتمال کبودی و خونریزی بعد از عمل جراحی افزایش پیدا می کند.

۱۴- از دستکاری کردن بینی خودداری شود، زیرا بینی در حال تغییر شکل می باشد و هرگونه دستکاری آن ممکن است باعث تغییر شکل و انحراف شود.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

مشاوره در شبکه های اجتماعی
ارتباط در وات ساپ و اینستاگرام
مشاوره تلفني

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

دلایل انحراف بینی

دلایل مختلفی برای ایجاد انحراف بینی وجود دارد که این دلایل عبارتند از

۱- گاهی انحراف بینی به صورت مادرزادی می باشد و نوزاد از زمانی که متولد می شود دچار انحراف بینی می باشد.

۲- ممکن است بروز انحراف بینی در نوزادان در هنگام زایمان ایجاد شود.

۳- گاهی بعضی حوادث باعث آسیب رساندن به تیغه بینی شده ومنجر به انحراف می شود.

۴- با افزایش سن، احتمال تغییر در ساختار بینی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد انحراف بینی شود.

۵- ایجاد ورم و همچنین عفونت در مجاری تنفسی موجب انسداد بینی شده و نهایتا منجر به انحراف در آن می شود.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

مشاوره در شبکه های اجتماعی
ارتباط در وات ساپ و اینستاگرام
مشاوره تلفني

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

آیا انحراف بینی درمان خانگی دارد؟

انحراف بینی بدلیل تغییر حالت تیغه میانی بینی به سمت چپ و راست به وجود می آید و درمان آن تنها با عمل جراحی امکان پذیر می باشد اما چنان چه مشکلات انحراف بینی دارید و بنا به هر دلیلی نمی توانید عمل جراحی انجام دهید، می توانید با انجام راهکارهای زیر میزان مشکلات انحراف بینی را کاهش دهید.

۱- برخی علائم و مشکلات انحراف بینی با استفاده از داروهایی مانند داروهای ضداحتقان، آنتی هیستامین، دیلاتورهای بینی، محلول های نمکی و نوارهای مخصوص خروپف باعث بهبود مشکلات می شود.

۲- استفاده از گیاهان دارویی

مصرف گیاهان دارویی میزان گرفتگی بینی را کاهش می دهد و به بهبود تنفس کمک می کند از این گیاهان می توان موارد زیر را نام برد.

۱- دم نوش آویشن

آویشن تاثیر زیادی در ضدعفونی کردن بینی دارد.

دمکرده آویشن و ترکیب آن با عسل تاثیر زیادی در رفع گرفتگی وضدعفونی بینی دارد.

۲- بخور نعنا

برای بخور نعنا کافیست چند قطره روغن نعنا را در آب داغ ریخته ویک حوله روی سر خود قرا دهید، وبه مدت ۱۵ دقیقه بخور آن را استنشاق کنید.

۳- بخور اکالیپتوس

در صورتی که انحراف بینی منجر به گرفتگی در آن شده است، بخور اکالیپتوس تأثیر زیادی در درمان آن دارد. چند قطره روغن اکالیپتوس را درون آب داغ ریخته و به مدت ۵ دقیقه بخور آن را استنشاق کنید.

۴- استفاده از ویتامین c

ویتامین c تاثیر زیادی در تقویت رگ های خونی دارد و موجب کاهش تورم بینی می شود و چنانچه شما دچار خونریزی دماغ هستید، مصرف ویتامین c کمک زیادی به درمان آن می کند.

همانگونه که در بالا ذکر کردیم، راهکارهایی خانگی زمانی جوابگو می باشد که انحراف بینی شدید نباشد و مشکلات ناشی از آن حاد نباشد، زیرا استفاده از راهکارهای خانگی هیچ تاثیری بر شکل تیغه بینی و غضروف آن ندارد و تنها به رفع مشکلات جزئی کمک می کند. پس چنانچه درگیر مشکلات انحراف بینی هستید، بهتر است در اولین فرصت نزد پزشک متخصص بروید و در صورت مساعد بودن شرایط اقدام به عمل جراحی کنید. در صورتیکه عمل جراحی انحراف بینی توسط پزشکی حاذق و حرفه ای انجام شود، مشکلات ناشی از انحراف بینی کاملا رفع شده و نیازی نیست افراد راهکارهای مختلفی رابرای درمان انجام دهند، پس اولین اولویت برای افرادی که مشکل انحراف بینی دارند انتخاب یک پزشک با سابقه و حرفه ای می باشد، تا با انجام عمل جراحی رضایت بخش، باعث رفع مشکلات شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به متن
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات نوشته شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x