کلینیک تخصصی زیبایی بیمارستان عرفان نیایش

لوگو کلنیک زیبایی عرفان نیایش
  • خانه
  • وبلاگ
  • درباره ما
  • تماس با ما
خدمات اصلی
خدمات دیگر
ارتباط با ما

لیست پزشکان کشور

لیست داروخانه های استان تهران

لیست داروخانه های استان البرز

ارتباط با ما
مدرن ترین کلینیک پوست و مو در کشور

موخوره چیست؟

همه افراد خواهان داشتن موهایی با ظاهر براق و سالم می باشند، اما یکی از مشکلاتی که ممکن است موهای بلند و کوتاه را درگیر کند، موخوره می باشد در موخوره موها حالت شکستگی پیدا کرده و انتهای آن به صورت دو شاخه و یا شکاف دار ظاهر می شود، بروز این مشکل باعث جلوگیری از رشد موها شده و کم کم به سمت ریشه حرکت می کند.

موخوره چیست؟
در نهایت باعث کاهش شادابی و براقی موها شده و موها به صورت وز و خشن ظاهر می شود، عوامل مختلف باعث ایجاد موخوره می شود که افراد برای از بین بردن موخوره ها، موها را کوتاه می کنند، اما این راهکار به صورت موقت جواب گو بوده و مجدد  موخوره، در صورتی که مراقبت‌های لازم انجام نگیرد ظاهر می شود.

انواع موخوره

موخوره ها به شکل های مختلفی ظاهر می شوند و می تواند هر قسمت از ساقه مو را درگیر کند، بر همین اساس موخوره ها در چند دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

۱- موخوره دوشاخه

یکی از رایج ترین موخوره ها، موخوره دوشاخه باشد که در این نوع موخوره، انتهای ساقه مو دوشاخه شده و به آسانی قابل مشاهده می باشد و برای پیشگیری از آسیب بیشتری به ساقه مو، بهتر است این نوع موها چند سانت کوتاه شود.

۲- موخوره درختی

زمانی که به کوتیکول ساقه مو آسیب وارد شود و یا اینکه فرد به مدت زمان طولانی در معرض مستقیم نور خورشید قرار گیرد، اشعه ماورای بنفش باعث آسیب به موها شده و در نتیجه مو خوره درختی ایجاد می شود.

۳- موخوره ناقص

با کشیده شدن بیش از حد ساقه موها، موخوره ناقص به وجود می آید که در نتیجه تضعیف کوتیکول مو می باشد و یکی از دلایل ایجاد موخوره ناقص، نحوه بستن موها می باشد و در صورتی که موها به صورت دائم به شکل دم اسبی  شود، باعث ایجاد موخوره ناقص خواهد شد.

انواع موخوره

۴- موخوره گره ای

استفاده از ابزارهای حرارتی و آسیب‌های فیزیکی باعث ایجاد موخوره گره ای می شود، که در آن ساقه های موها به حالت گره خورده مشاهده می‌شود، اما واقعاً موها گره نخورده و این آسیب ها باعث ایجاد این حالت شده است و در صورتی که مراقبت‌های لازم انجام نگیرد، باعث افزایش این موخوره در کل ساقه مو خواهد شد و آسیب بیشتری به ساختار مو وارد می شود.

۵- موخوره به شکل پر

وجود آلودگی بر سطح موها و همچنین برخی مدل های کوتاهی باعث ایجاد موخوره به شکل پر می شود، که در این نوع موخوره انتهای مو شاخه شاخه می شود.

۶- موخوره نقاط سفید

چنانچه استفاده از مواد شیمیایی باعث سوختگی موها شود، این موخوره بر روی موها به وجود می‌آید و یکی از بدترین نوع های موخوره، موخوره نقاط سفید می باشد، بنابراین چنانچه موهای شما دچار این نوع موخورده شده باشد به هیچ عنوان از مواد شیمیایی برای رنگ کردن موها استفاده نکنید و به موها اجازه دهید تا به صورت کامل ترمیم شود.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

مشاوره در شبکه های اجتماعی
ارتباط در وات ساپ و اینستاگرام
مشاوره تلفني

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

اصلی ترین دلایل بروز موخوره چیست؟

دلایل مختلفی برای ایجاد موخوره وجود دارد که این دلایل عبارتند از:

۱- استفاده زیاد از برس و شانه

یکی از دلایل ایجاد موخوره استفاده از شانه های پلاستیکی و برس های فلزی می باشد و در صورتی که از این ابزار زیاد برای شانه زدن موها استفاده شود، باعث آسیب های زیادی به ساقه مو شده و در نتیجه موخوره در ساقه مو ایجاد می شود.
زیرا استفاده از شانه پلاستیکی باعث ایجاد اصطکاک در موها شده و سرعت بروز موخوره را افزایش می دهد، همچنین برس های فلزی آسیب هایی به مو وارد می‌کند و باعث موخوره می‌شود، البته باید موها به صورت مرتب شانه زده شود، اما بهتر است از شانه های چوبی دندانه درشت به جای شانه های پلاستیکی و برس استفاده شود، زیرا این شانه ها آسیبی به موها وارد نمی کند.

۲- نحوه بستن موها و کشیدگی بیش از حد آن ها

چنان چه موها به صورت دائمی به یک حالت بسته شود زمینه ایجاد موخوره فراهم می‌شود، زیرا بستن موها به یک حالت باعث شکنندگی موها و آسیب به آنها شده، در نتیجه باعث افزایش سرعت ایجاد موخوره می شود، همچنین کشیدگی بیش از حد موها باعث ایجاد موخوره خواهد شد و از بسته شدن موها به حالت خیس نیز باید خودداری شود زیرا یکی از عوامل بروز موخوره می باشد.

۳- استفاده از سشوار به صورت دائم

استفاده از سشوار باعث از بین رفتن رطوبت طبیعی موها و در نتیجه خشکی آنها می‌شود و با افزایش خشکی مو، سرعت ایجاد موخوره افزایش پیدا می کند و افرادی که به منظور خشک کردن موهای خود زیاد از سشوار استفاده می‌کنند، باعث آسیب به فولیکول های مو شده و در نهایت منجر به ایجاد موخوره خواهد شد، بنابراین بهتر است موها به حالت طبیعی و باحوله نرم خشک شود، همچنین در صورت لزوم سشوار در فاصله کمی از موها قرار گرفته شود و از باد داغ برای گرم کردن و خشک کردن موها استفاده نشود.

۴- استفاده از اتو

یکی دیگر از دلایل ایجاد موخوره و خشکی موها  اتو کشیدن موها می باشد، زیرا افزایش حرارت به مدت طولانی در موها به ساقه مو آسیب رسانده و باعث شکنندگی موها می شود و در صورتی که قصد استفاده از اتو دارید، از محلول های حفاظتی موها استفاده کنید و استفاده از این ابزار حرارتی را به حداقل برسانید.

اصلی ترین دلایل بروز موخوره چیست؟

۵- کوتاه نکردن موها در مدت زمان طولانی

در صورتی که موها دیر به دیر کوتاه شود، باعث ایجاد موخوره می‌شود و گاهی افراد خواهان از بین بردن موخوره، بدون اینکه موها کوتاه شود، هستند اما باید بگوییم که امکان ندارد و باید به صورت منظم مو کوتاه و مرتب شود، تا با این کار باعث از بین رفتن موخوره ها شده و اجازه ترمیم  به موها داده شود، زیرا با ایجاد موخوره و کوتاه نکردن موها، موخوره به قسمت های بالاتر ساقه حرکت کرده و باعث تشدید آسیب ها خواهد شد.

۶- قرار گرفتن در محیط های آلوده و نور مستقیم خورشید

اشعه فرابنفش خورشید و محیط های آلوده باعث آسیب به موها ودر نتیجه بروز عوارضی مانند موخوره می شود، بنابراین بهتر است در هنگام قرار گرفتن در محیط های آلوده از کلاه استفاده کنید به عنوان مثال در هنگام شنا استفاده از کلاه الزامی است.
برای حفاظت موها از اشعه فرابنفش خورشید می توان مواد محافظ مو استفاده کرد،در صورتی که محیط کار شما به گونه ای می باشد که زیاد در معرض گرد و غبار هستید، از پوشش های محافظ استفاده کنید تا باعث الودگی موها نشود.

۷- استفاده زیاد از مواد شیمیایی

رنگ کردن مداوم موها با رنگ های شیمیایی باعث آسیب به ساقه مو و خشکی آنها شده در نتیجه زمینه برای ایجاد موخوره فراهم می شود، بنابراین برای جلوگیری از ایجاد موخوره بهتر است استفاده از رنگ‌های شیمیایی را به حداقل رسانده و در صورت آسیب به موها اجازه ترمیم به آنها بدهید.

۸- کمبود برخی ریز مغذی ها

گاهی کمبود بعضی ویتامین ها و ریزمغذی ها باعث ایجاد موخوره و تشدید آن می‌شود و برای جلوگیری از ایجاد موخوره و درمان آن باید آزمایشاتی انجام گیرد، تا کمبودهای بدن تشخیص داده شود، به عنوان مثال کمبود روی و ویتامین e و همچنین مشکلات تیروئیدی و کم خونی شدید باعث ایجاد شکنندگی مو و موخوره خواهد شد، بنابراین برای این در صورتی که تمامی موارد مراقبتی به خوبی مراعات می شود، اما باز هم دچار موخوره می شوید، حتماً آزمایشات لازم را انجام دهید تا دلیل ایجاد شکنندگی موها مشخص شود.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

مشاوره در شبکه های اجتماعی
ارتباط در وات ساپ و اینستاگرام
مشاوره تلفني

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

برای از بین بردن موخوره چه باید کرد؟

موهایی که دچار شکستگی و موخوره شده است قابل درمان نبوده و باید ابتدا آنها را کوتاه کرد و باید از بروز مجدد موخوره با انجام مراقبت های صحیح جلوگیری کرد، برای جلوگیری از ایجاد موخوره بهتر است، موارد زیر رعایت شود.

۱- از آسیب رساندن به موها جلوگیری شود.

همان‌گونه که در بالا ذکر کردیم، عوامل مختلف باعث آسیب به موها می‌شود که این عوامل عبارتند از:

 استفاده از سشوار، اتو کشیدن، استفاده از مواد شیمیایی برای رنگ کردن موها، بنابراین استفاده از این موارد را محدود کرده و در صورتی که حتماً باید از سشوار برای خشک کردن موها استفاده کنید از فاصله بیشتر این کار را انجام دهید و برای رنگ کردن موها بهتر است بعد از رنگ کردن مو آن را کوتاه کنید تا باعث کاهش احتمال ایجاد موخوره شود.
در صورتی که از حوله برای خشک کردن موها استفاده می کنید، باید نحوه خشک کردن به گونه ای باشد که از گره خوردن آنها پیشگیری شود و بدون اینکه موها پیچیده شود، با حوله موها خشک کنید و برای شانه زدن موها ابتدا اجازه دهید موها کاملا خشک شده و سپس آن را شانه کنید.

۲- روش های مختلفی برای بستن موها استفاده کنید.

برای بستن موها از کش های نرم و مناسب استفاده کنید و همیشه موها را به یک حالت نبندید و در صورتی که نمی خواهید موخوره بر روی موهای شما ایجاد شود، باید از فشار زیاد به موها جلوگیری شود تا آسیب کمتری به آنها برسد و هر چند وقت یکبار مدل مو را عوض کنید، تا از بروز دوباره موخوره جلوگیری شود.

۳- استفاده از داروهای تقویت کننده

گاهی پزشک متخصص با توجه به میزان موخوره و شدت آسیب هایی که به موها وارد شده است، داروهایی تجویز می‌کند که این داروها و مدت زمان مصرف آن توسط پزشک تشخیص داده می‌شود و مصرف این داروها از خشکی موها جلوگیری کرده و باعث ترمیم ساقه مو می شود.

برای از بین بردن موخوره چه باید کرد؟

۴- با موهای خود خشن برخورد نکنید

در صورتی که موهای شما درهنگام شستشو دچار گره‌هایی شده است، برای باز کردن گره ها به آرامی این کار را انجام دهید و خشن برخورد کردن باعث فرخوردن موها می شود، بنابراین برای باز کردن گره ها از یک شانه دندان درشت استفاده کنید و یکبار موها را شانه زده و سپس آنها را آبکشی کنید.

۵- استفاده از روغن های طبیعی

روغن های طبیعی تاثیر زیادی در افزایش سلامتی و حالت موها دارد، بنابراین بهتر است برای مراقبت از موها از این روغن های طبیعی به منظور پیشگیری از خشکی آنها استفاده کنید، از روغن های موثر می توان روغن بادام و روغن آرگان را نام برد.

۶- شامپو های مورد استفاده

برای انتخاب شامپوهای مناسب با مو ابتدا باید جنس موها تشخیص داده شود و مواد به کار برده در شامپوها تأثیر زیادی در پیشگیری از آسیب رساندن به مو دارد و بهتر است شامپو هایی که استفاده می کنید، حاوی گلیسیرین، روغن بادام و روغن آرگان باشد، تا در افزایش سلامتی موثر باشد.

۷- نحوه شستشوی موها

شستشوی مو باید به گونه‌ای باشد که بیشتر وقت برای تمیز کردن ریشه مو صرف شود و زمان کمتری برای شستشوی ساقه مو اختصاص داده شود، زیرا شستشوی زیاد ساقه مو باعث تشدید خشکی و ایجاد موخوره می شود و هر چند شامپوی مصرفی شما متناسب با موهای باشد، اما استفاده زیاد از شامپو باعث آسیب رساندن به موها خواهد شد و افرادی که موهای چربی دارند.
بهتر است روزانه موهای خود را شستشو دهند، اما افرادی با موهای خشک بهتر است، در هفته دو یا سه بار موها را شستشو دهند و افرادی که موهای خود را رنگ کرده اند، باید از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنند.

۸- نحوه شانه زدن موها

شانه زدن موها باید از انتها شروع شود و کم کم به سمت ریشه ها حرکت کنید، زیرا شانه زدن مو از ریشه باعث تجمع گره ها در انتهای موها خواهد شد و فشار زیادی به موها وارد می شود، در هنگام شانه زدن از اسپری های نرم کننده استفاده کنید، تا باعث افزایش رطوبت موها و تقویت آنها نیز شود.

۹- استفاده از محصولات مراقبتی مو

علاوه بر شستشوی مناسب موها، بعد از شستشو استفاده از محصولات مراقبتی در سلامت موها بسیار تاثیر گذار می باشد، بنابراین بهتر است از سرم مو بعد از شستشوی موها استفاده شود، زیرا این محصولات تاثیر زیادی در جلوگیری از موخوره و آسیب های مو دارد.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

مشاوره در شبکه های اجتماعی
ارتباط در وات ساپ و اینستاگرام
مشاوره تلفني

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

آیا می توان بدون کوتاه کردن موها موخوره را از بین برد؟

موهایی که دچار شکستگی و موخوره شده است قابل درمان نمی باشد و برای ازبین بردن آنها ابتدا باید موها کوتاه شده و مراقبت های لازم را رعایت شود تا از ایجاد مجدد موخوره پیشگیری شود.

چه عواملی باعث تشدید موخوره می شود؟

همانگونه که در بالا عنوان کردیم، عوامل مختلفی باعث ایجاد موخوره می شود و در صورتی که مراقبت‌های لازم انجام نگیرد، مجدداً شاهد موخوره خواهیدبود، از عوامل تشدید کننده موخوره می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- استفاده مداوم از سشوار و اتو مو به منظور خشک کردن و حالت دهی موها

۲- قرار گرفتن در معرض نور خورشید، بدون اینکه از محافظ مو استفاده شود.

۳- قرار گرفتن در محیط های آلوده بدون پوشش مناسب

۴- استفاده از شامپوهای بی کیفیت و نامتناسب

چه عواملی باعث تشدید موخوره می شود؟

۵- بستن موها به یک حالت به صورت دائم

۶- شستشوی نادرست موها

۷- استفاده از شانه پلاستیکی

۸- بستن موها در حالی که موها خیس باشد.

۹- عدم استفاده از محصولات مراقبتی مو

 

آیا درمان قطعی و همیشگی برای موخوره وجود دارد؟

نمی‌توان گفت که برای موخوره درمان قطعی و همیشگی وجود دارد، اما انجام مراقبت های لازم از مو تاثیر زیادی در پیشگیری از بروز موخوره دارد، بنابراین برای جلوگیری از موخوره بهتر است. اقدامات لازم انجام گیرد، تا موخوره بر روی موهای شما ایجاد نشود، زیرا در صورت بروز موخوره موها باید کوتاه شود، زیرا موخوره های ایجاد شده قابل درمان نمی باشد، سپس اقدامات لازم برای پیشگیری از موخوره باید صورت گیرد.

آیا درمان قطعی و همیشگی برای موخوره وجود دارد؟
بنابراین چنانچه خواهان موهایی سالم و براق می باشید حتماً باید مراقبت های لازم صورت گیرد و از محافظ های مو و محصولات مراقبتی مو با کیفیت مناسب استفاده شود، تا همیشه موهایی سالم و براق داشته باشید.

معمولا چه کسانی دچار موخوره می شوند؟

خشکی مو باعث می‌شود موها در برابر عوامل عوامل محیطی آسیب پذیر تر باشند، بنابراین افرادی که دارای موهای خشکی هستند، بیشتر در معرض ابتلا به موخوره می باشند، اما این افراد به منظور پیشگیری از موخوره باید از مواد تقویت کننده مو استفاده کنند و همچنین محصولاتی که باعث افزایش رطوبت مو می شود، تاثیر زیادی در جلوگیری از موخوره دارد و در صورتی که در این زمینه آگاهی کامل ندارید، می توانید از متخصصین مو کمک بگیرید.

روش های درمان خانگی برای موخوره

برای پیشگیری از ایجاد موخوره درمان های خانگی وجود دارد که می‌توان از این درمان ها به موارد زیر اشاره کرد.

۱- ماسک تخم مرغ

به منظور تقویت ریشه و ساقه مو می توانید از تخم مرغ استفاده کنید، زیرا تخم مرغ حاوی اسیدهای چرب ضروری و پروتئین می باشد و تاثیر زیادی در افزایش نرمی و لطافت موها و پیشگیری از موخوره دارد، بنابراین چنانچه خواهان صافی و افزایش سلامت موها هستید، از این ماسک استفاده کنید.
برای تهیه ماسک تخم مرغ کافیست ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون را به زرده تخم مرغ اضافه کرده و یک قاشق غذاخوری عسل را با آن ترکیب کنید و به مدت ۲۰ دقیقه بر روی موهای خود بزنید، سپس موها را با شامپوی ملایم و آب ولرم شستشو دهید.

۲- روغن نارگیل

روغن نارگیل جذب کوتیکول مو می شود، در نتیجه تاثیر زیادی در افزایش مقاومت و سلامت موها دارد و به دلیل خاصیت نرم کنندگی که دارد باعث افزایش لطافت موها می شود و تاثیر زیادی در پیشگیری از موخوره دارد، برای استفاده از روغن نارگیل ابتدا موهای خود را کاملا شستشو داده تا هیچگونه آلودگی بر سطح آنها نباشد.
سپس مقداری روغن نارگیل را به موهای خود بزنید و بهتر است ماساژ دادن موها با کمی فاصله از ریشه شروع شود و کم کم به انتهای موها بروید و بعد از ماساژ دادن موها آنها را در یک حوله پیچیده و حدود ۳۰ دقیقه به آن زمان دهید، سپس موها را با یک شامپوی ملایم شستشو دهید؛ در صورتی که این کار هفته ای  یک بار انجام شود، تاثیرات آن را مشاهده خواهید کرد، برای شستشوی موها از شامپوهای فاقد سولفات استفاده کنید.

روش های درمان خانگی برای موخوره

۳- ماسک شنبلیله

برای پیشگیری از موخوره می توانید از شنبلیله استفاده کنید، به این منظور شنبلیله را به صورت پودر در آورده و با آب جوشیده ترکیب کنید، سپس اجازه دهید این ترکیب خنک شود و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را به آن اضافه کنید و اجازه دهید به مدت یک ساعت بماند، سپس ترکیب آماده شده را صاف کرده و به آرامی به موها بزنید و اجازه دهید یک ساعت بر روی موها بماند، سپس با شامپوی مناسب و آب ولرم موها را شستشو دهید.

۴- استفاده از روغن زیتون و عسل

برای افزایش درخشندگی و تقویت موها و همچنین پیشگیری از موخوره ترکیب عسل و روغن زیتون فوق العاده می باشد، برای تهیه این ترکیب، سه قاشق غذاخوری روغن زیتون را با دو قاشق غذاخوری عسل ترکیب کرده و به موها بزنید و اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه بر روی آن ها بماند، سپس موهای خود را با یک شامپوی مرطوب کننده مناسب شستشو دهید و آبکشی نمایید، اما قبل  استفاده از این ترکیب نباید هیچ گونه آلودگی بر سطح موها وجود داشته باشد.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

مشاوره در شبکه های اجتماعی
ارتباط در وات ساپ و اینستاگرام
مشاوره تلفني

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

برای درمان موخوره باید به چه مراکزی مراجعه کرد؟

مشکل موخوره برای اکثر افراد ایجاد می شود و برای درمان موخوره می توان به کلینیک های تخصصی پوست و مو مراجعه کرد، زیرا این کلینیک‌ها با بکارگیری پزشکان متخصص راهکارهای مناسبی برای پیشگیری از موخوره و درمان آن ارائه می دهند.

برای درمان موخوره باید به چه مراکزی مراجعه کرد؟
بیشتر مراجعین خانم هایی هستند که به دلیل رنگ کردن زیاد موها و استفاده از ابزار های حرارتی، مشکل موخوره آنها تشدید شده است و بروز این موخوره ها باعث ایجاد شکاف های طولانی در موها شده و باعث خشکی و حالت وز پیدا کردن موها می شود، در نتیجه موها از درخشانی لازم برخوردار نمی باشد، بنابراین بهتر است در صورت بروز موخوره به این مراکز مراجعه کنید، تا با انجام راهکارها از تجمع مواد شیمیایی برمو که باعث افزایش شکنندگی موها و خشکی مو می شود جلوگیری کنند.

کلام آخر

یکی از عارضه های طبیعی مو، موخوره می باشد و بسیاری از افراد با این مشکل مواجه می شوند، اما برای پیشگیری از ایجاد این عارضه بهتر است مراقبت‌های لازم انجام گیرد و در صورتی که با انجام مراقبت ها، نتایج لازم کسب نشود بهتر است با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کرده تا آزمایشاتی انجام گیرد و کمبودهای بدن شما مشخص شود، گاهی مصرف برخی مکمل های دارویی و غذایی تاثیر زیادی در پیشگیری از موخوره دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به متن
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات نوشته شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x