هایفوتراپی معجزه جوانسازی و لیفت صورت


با افزایش سن، طبیعی ترین و قابل پیش بینی ترین تغییرات در صورت ما، میتواند نمایان شدن چین و چروک ها و افتادگی ولی پوست باشد.

هایفو یا HIFU مخفف واژه‌ی انگلیسی High-Intensity Focused Ultrasound به معنای «امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا» است.
هایفوتراپی روشی مناسب برای لیفتینگ و سفت سازی پوست کاملا بدون درد و غیرتهاجم بوده و میتواند جایگزین انواع روش های جراحی و تهاجمی لیفت پوست و صورت بشود.

هایفوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟


به صورت کلی افراد بالای ۲۵ سال میتوانند از هایفوتراپی استفاده کنند. اما بهترین سن برای این خدمات بین ۳۰ تا ۷۵ سال میباشد. هایفو روند پیری پوست را متوقف و به تعویق می اندازد پس میتواند یکی از روش های بسیار موثر برای جلوگیری از شلی و افتادگی پوست صورت و گردن باشد.

کسانی که افتادگی پوست بیشتری دارند و بیشتر در معرض عوامل محیطی مانند نور خورشید و امثال آن قرار میگیرند باید از تعداد جلسات بیشتری برای نتیجه دهی مناسب و مطلوب خود استفاده نمایند.


محل های مناسب برای انجام هایفو


  • لیفت کامل صورت و ابرو
  • لیفت نواحی پایین صورت و غبغب
  • لیفت گردن و دکلته

  • هایفو ۱ الی ۳ جلسه انجام میشود تا به نتیجه دلخواه خود برسی.
  • نتیجه دهی هایفو حدود یک الی دوسال ماندگاری دارد.
  • مدت زمان انجام هر جلسه هایفو بین ۳۰ الی ۹۰ دقیقه طول میکشد.
  • هایفو هیچ درد و خونریزی و جراحتی ندارد.
  • هزینه هایفو از جراحی ها بسیار پایین تر است.

هایفو تراپی

یکی از روش‌هایی که امروزه برای جوان‌سازی پوست انجام می‌گیرد استفاده از روش‌های هایفو تراپی می‌باشد که در این روش با استفاده از دستگاه‌های مخصوص موجب جوان‌سازی فرد می‌شوند.

هایفو تراپی

هایفو تراپی چیست

در سطح پوست پروتئینی وجود دارد به نام کلاژن که عملکرد این پروتئین باعث ایجاد پوست سفت و شاداب می‌شود.
زمانی‌که پوست دچار افتادگی و شل شدن می‌شود و باعث می‌شود یک فرد نسبت‌به سنی که دارد پیرتر به‌نظر بیاید با استفاده از دستگاه‌هایی که تولید امواج فراصوت می‌کنند اقدام به عمل جوان‌سازی می‌کنند کاری که این امواج انجام می‌دهد به این‌گونه هستند که با تاباندن این امواج بر روی سطح پوست باعث تحریک سلول‌هایی می‌شوند که منجر به تولید کلاژن بیشتر می‌باشد به این صورت که این سلول‌ها را به دمای خاصی می‌رسانند که این سلول‌ها در اثر این دما دچار آسیب می‌شوند و این نوع آسیب از نوع سودمند می‌باشد و باعث می‌شود این سلول‌ها تولید کلاژن کنند.
امواج فراصوت همان امواجی است که در دستگاه‌هایی مانند سونوگرافی استفاده می‌شود و این نوع از امواج ضرری برای فرد ندارد.

هایفو تراپی چیست


مزایا و کاربردهای هایفوتراپی

بعد از انجام  هایفو تراپی شخص موردنظر می‌تواند به کارهای  روزانه خود بپردازد و کمترین عوارض را این روش دارد. ازجمله مزایایی که این روش دارد عبارت‌اند از :

۱.کاهش چین‌ و چروک پوست ۲.رفع افتادگی پوست و حتی پلک چشم ۳.تغییر در عضلات صورت مثل بالابردن ابروها ۴.قابل‌استفاده برای تمامی اندام‌های بدن حتی بازوها ۵.داشتن کمترین عوارض نسبت‌به سایر روش‌ها ۶. هزینه‌ای به نسبت کمتر

مزایا و کاربردهای هایفوتراپی


هایفو تراپی یا لیفت صورت

یکی دیگر از کارهایی که برای جوان‌سازی پوست صورت انجام می‌گیرد لیفت صورت می‌باشد اما در این روش که با استفاده از عمل جراحی انجام می شود، عوارض بیشتری به نسبت هایفوتراپی دارد اما ماندگاری لیفت صورت نسبت به هایفوتراپی بیشتر می‌باشد به‌ همین خاطر هیچ‌گاه هایفو تراپی نمی‌تواند جایگزین برای لیفت صورت  باشد.

هایفو تراپی یا لیفت صورت


عوارض هایفوتراپی چیست

همانگونه که در بالا نیز اشاره شد هایفوتراپی عوارض کمی دارد و این عوارض در مدت‌زمان کمی از بین می‌رود. عوارضی مانند قرمز شدن پوست،حالت کبودی داشتن و التهاب یا بی‌حسی در اندام که تحت درمان قرار گرفته‌اند  که این عوارض اگر  به توصیه‌هایی که توسط پزشک متخصص تجویز می‌شود عمل شود در کوتاه‌ترین زمان ممکن از بین می‌رود و فرد دچار عارضه خاصی نمی‌شود.
فردی که می‌خواهد از این روش برای درمان پوست استفاده کند باید قبل‌از انجام این کار نیز مواردی را رعایت کند مثلاً استفاده از داروهایی که دارای سالیسیلیک اسید و یا گلیکو اسید می‌باشند برای این فرد ممنوع می‌باشد و یا کارهایی که منجر به تحریک پوست شده‌اند را قبل‌از انجام این کار نباید انجام دهد بعد از انجام هایفوتراپی نیزباید اقداماتی صورت گیرد از جمله :

۱.استفاده از کمپرس آب سرد و یا یخ بر روی پوست

۲.خودداری از رفتن به مکان‌های دارای دمای بالا

۳.استفاده از کرم‌های مراقبتی مانند ضدآفتاب

۴. بنا به صلاح‌دید پزشک مورد نظر استفاده از مکمل‌های کلاژن ساز

۵.پرهیز از دست‌کاری کردن گردن و صورت بعد از هایفو تراپی

۶.داشتن رژیم غذایی مناسب

عوارض هایفوتراپی چیست


میزان تاثیرگذاری  هایفوتراپی

هایفوتراپی به‌گونه‌ای می‌باشد که بعد از انجام این عمل سریعاً متوجه تغییر در پوست می‌شوید اما میزان زمانی‌که برای بهبود بهتر نیاز می‌باشد حداقل سه ماه تا شش ماه می‌باشد. اما بعد از دو سال اثر آن کم‌کم از بین می‌رود، میزان اثرگذاری آن نیز به‌مهارت پزشک موردنظر نیز بستگی دارد، گاهی پزشکان بخاطرنداشتن  مهارت لازم باعث می‌شوند که این سلول‌ها به دمای موردنظر نرسیده و عمل تولید کلاژن به‌ خوبی انجام نگیرد و همین باعث می‌شود که نتیجه موردنظر حاصل نشود.
پس اگر قصد انجام هایفوتراپی را دارید حتما از مهارت پزشک موردنظر خود مطمئن شوید تا نسبت‌ به هزینه‌ای که انجام می‌دهید نتیجه‌ای که مورد رضایت شما باشد را کسب کنید اقدامات بعد از هایفوتراپی نیز بر میزان تاثیرگذاری آن مؤثر می‌باشد به گونه‌ای که اگر رژیم غذایی که بعد از آن انجام می‌دهیم دارای فیبر و کلاژن بالایی باشد مطمئنا بر روی فرایند جوان‌سازی تاثیر بسزایی دارد.

میزان تاثیرگذاری  هایفوتراپی


مراحل انجام هایفوتراپی

برای انجام هایفو تراپی نیاز به عملیات پیچیده‌ای نمی‌باشد و تنها توسط یک دستگاه تولید امواج فراصوت صورت می‌گیرد و به گونه‌ای می باشد که فرد در حین انجام این کار دچار درد و یا خون‌ریزی نمی‌شود و اگر در این‌مورد خود فرد دارای استرس باشد از مقداری بی‌حس کننده برای بهبود عملکرد استفاده می‌شود و بسته به میزان چین‌ و چروک که وجود دارد تعداد جلسات آن متفاوت می‌باشد ولی به‌ طور معمول تعداد جلساتی که برای هایفو تراپی صورت می‌گیرد بین یک تا سه جلسه می‌باشد و تقریباً بین سی تا شصت دقیقه هر جلسه زمان می‌برد.
هایفو تراپی به‌خاطر این‌که فقط یک لایه‌ای از سطح پوست را هدف قرار می‌دهد باعث می‌شود که به بقیه قسمت‌های پوست هیچ صدمه‌ای وارد نشود و همچنین این عملیات به گونه‌ای است که امروزه برای درمان سرطان‌های پوست از این روش استفاده می‌کنندبرای شروع انجام این کار باید سطح پوست عاری از هرگونه از مواد آرایشی و بهداشتی باشد و باید کاملاً صورت و قسمت موردنظر شستشو داده شود و نیاز به یک صفحه نمایشگر مانند دستگاه‌های سونوگرافی می‌باشد که چگونگی روند کار به‌خوبی مشخص باشد و دقیقاً جاهایی که نیاز به ترمیم دارند قابل‌تشخیص باشدو اگر قسمتی از پوست که مورد ترمیم قرار می‌گیرد دچار خون‌ریزی و یا زخم عمیقی باشد به‌ هیچ‌ وجه نباید این عمل بر روی آن انجام شود.

مراحل انجام هایفوتراپی


موارد منع مصرف هایفوتراپی

گفتیم که هایفوتراپی از طریق تحریک سلول‌های آسیب دیده ی لایه‌ی پوست باعث ترمیم پوست می‌شود، پس زمانی‌ که افرادی  دچار بیماری‌های مربوط به ایمنی بدن هستند نمی‌توانند از این روش برای درمان استفاده کنند چون‌ که داروهایی که آن‌ها مصرف می‌کنند باعث سرکوب بخش سیستم خود ایمنی می‌شود و انجام دادن هایفو تراپی برای آن‌ها بی‌اثر می‌باشد یا کسانی که از بوتاکس برای پوست خود استفاده کرده‌اند  این روش برای آن‌ها کمتر جواب می‌دهد به‌ خاطر این‌ که آن‌ها از عوامل بی‌حس کننده برای پوست خود استفاده کرده‌اند که همین بی‌حس کننده‌ها باعث می‌شوند که هایفو تراپی بر روی پوست عملکرد خوبی نداشته باشد رده سنی که بیشتر از هایفوتراپی استفاده می‌کنند بالای سی سال می‌باشد و چنانچه سطح پوست دارای چین‌وچروک عمیق باشد هایفوتراپی بر روی آن خیلی کمتر جواب می‌دهد و برای از بین بردن این چین‌ و چروک‌ ها بهتر است که از لیفت صورت استفاده کنند یا این‌ که اگر در لایه‌های درونی پوست از قطعه‌های فلزی استفاده شده باشد.
ازهایفوتراپی برای ترمیم پوست استفاده نمی‌شود به‌خاطر این‌که ممکن است  اشعه‌هایی که از دستگاه صادر می‌شود بر روی این فلزات تاثیر منفی داشته باشد و باعث از بین رفتن بافت آن‌ها شود به‌عنوان مثال کسانی که برای پر کردن دندان از قطعات طلا استفاده کرده‌اند و یا ایمپلنت دندان نمی‌تواند از این روش استفاده کنند یا کسانی که تحت درمان سرطان هستند و از داروهای شیمیایی استفاده می‌کنند هم بنابر احتیاط نباید از این روش استفاده کنند و همچنین خانم‌های باردار هرچند کم و عوارض شناخته‌ شده‌ای برای امواج این دستگاه‌ها و شناسایی نشده‌ است اما احتیاط واجب برای خانم‌های باردار برای این است که از این روش استفاده نکنند که کمترین مشکلی برای خود و جنینشان به وجود نیاید هایفو تراپی به نسبت لیفت صورت دارای قیمت بسیار پایین‌تری می‌باشد.
بنابراین بیشتر افراد ترجیح می‌دهند از این روش برای جوان‌سازی استفاده کنند و همچنین به‌خاطر عوارض کمتری که این روش دارد  اکثراً آن را ترجیح می‌دهند  اما این کار بخصوص  در شهرستان‌های کوچک‌تربه‌ندرت صورت می‌گیرد و  بیشتر مردم به‌خاطر عدم آگاهی از آن استفاده نمی‌کنند پس اگر قصد انجام این کار را دارید حتما در این زمینه تحقیقات لازم را انجام دهید و از مراقبت‌هایی که باید انجام دهید آگاه باشید تا با هزینه‌ای که صورت می‌گیرد بهترین نتیجه برای شما حاصل شود و درصدد باشید مجرب‌ترین پزشکان این کار را برای شما انجام دهند بسیاری از پزشکان قبل از این که این کار را هم بر روی سطح پوست انجام دهند آن را  اول تست می‌کنند و بعد اینکار را انجام می‌دهند و این باعث اطمینان بیشتر فرد موردنظر می‌شود و چه‌ بسا که در بعضی از موارد مشاهده‌ شده است که انجام هایفوتراپی باعث تغییر رنگ پوست می‌شوند که  به‌خاطر این‌ مورد از این روش استفاده نمی‌کنند.
اما همیشه این را به‌خاطر بسپارید که پیشگیری بهتر از درمان است اگر همیشه به‌ سلامت و تغذیه خودمان اهمیت بدهیم و از استرس و فشارهای روزمره دوری کنیم و خواب کافی داشته‌ باشیم باعث می‌شود که دارای پوست شاداب‌تری باشیم و با گذر زمان پوست ما  دچار عارضه‌های کمتری شود که مجبور نباشیم از این روش‌ها هرچند که دارای عوارضی کم باشند استفاده کنیم یکی از مواردی که اکثر ما آن را رعایت نمی‌کنیم مصرف آب فراوان در طول روز می‌باشد که همین مورد  از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.