کلینیک تخصصی زیبایی بیمارستان عرفان نیایش

لوگو کلنیک زیبایی عرفان نیایش
  • خانه
  • وبلاگ
  • درباره ما
  • تماس با ما
خدمات اصلی
خدمات دیگر
ارتباط با ما
مدرن ترین کلینیک پوست و مو در کشور

علت ریزش مو با انتهای سفید چیست؟

به طور کلی پشت سر گذاشتن یک چرخه رشد طبیعی باعث رشد موهای شما می‌شود، با کامل شدن این چرخه رشد در نهایت این موها از پوست سر جدا شده و می‌ریزد، اما در هنگام ریزش مو ممکن است این موها دارای انتهای سفید باشند.
در طول روز چنان چه ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو دچار ریزش شود، یک مورد طبیعی می‌باشد اما چنانچه ریزش موها بیشتر از ۱۰۰ تار مو در روز باشد، موجب نگرانی شده و نشان دهنده ریزش مو می باشد، اما اگر علت ریزش مو مشخص باشد، می‌توان ریزش آنها را درمان کرد، شاید برای شما پیش آمده باشد که بر روی برس مو یا روی بالش خود موهایی را مشاهده کنید، که در انتهای آنها حباب سفید کوچکی قابل تشخیص می‌باشد.

علت ریزش مو با انتهای سفید چیست؟
چرخش رشد مو دارای سه مرحله آناژن، کاتاژن و تلوژن می‌باشد.

آناژن

 در مرحله آناژن، موها به طور کامل از فولیکول رشد می‌کنند و در این مرحله ریشه مو در داخل پوست باقی خواهد موند، و تنها چیزی که قابل مشاهده می‌باشد، ساقه مو می باشد، در واقع مرحله آناژن مرحله رشد موها نامیده می‌شود و در هر زمان در حدود ۹۰ درصد از موهای شما در این مرحله می‌باشد، که مدت زمان آناژن بسته به محل قرارگیری مو متفاوت می‌باشد. فاز آناژن ممکن است تا چندین سال نیز ادامه داشته باشد، اما برای موهای بدن مدت دوام آن در حدود چند ماه می‌باشد.

مرحله کاتاژن

در این مرحله رشد فعال موها متوقف می‌شود زیرا مواد مغذی و جریان خون را از دست می‌دهد و از فولیکول مو جدا می‌شود.

مرحله تلوژن

 با جدا شدن مو از پوست مرحله تلوژن آغاز می‌شود که در این مرحله موی جدید از فولیکول شروع به رشد می‌کند تا باعث جایگزینی آن شود، در واقع مرحله تلوژن باعث می‌شود موهای جدید جایگزین موهای قدیمی و غیر فعال که از پوست سر جدا شده‌اند شود.

گاهی وجود یک عامل باعث ایجاد اختلال در فرایند چرخه مو می‌شود به عنوان مثال چنانچه افراد در شرایط استرس‌ها قرار بگیرند، فاز آناژن کوتاه شده و چرخه رشد به فاز تلوژن تبدیل می‌شود، که از این عوامل می‌توان استرس،جراحی، عفونت، رژیم غذایی نامناسب، تغییر در سطح هورمون‌های بدن اختلالات تیروئید و مصرف برخی داروها را نام برد.
در این مواقع  به دلیل کوتاهی فاز آناژن و تبدیل شدن آن به فاز تلوژن ممکن است یک پیاز موی گرد و چاقویی به ریشه مو متصل باشد و همراه با آن ریزش کند، بنابراین چنانچه در انتهای موهای شما یک حباب سفید رنگ وجود دارد، نشان دهنده ریزش موی تلوژن افلویوم نیست.

پیاز سفید روی مو چیست؟

پروتئین تشکیل دهنده مو پوست و ناخن، کراتین می‌باشد که انتهای موهای ریخته شده پیاز کوچکی وجود دارد، که توده‌ای از کراتین است.
بنابراین با بررسی موهای ریخته شده متوجه خواهید شد که برخی از آنها دارای پیازهای سفیدی هستند، همچنین ممکن است برخی از این پیازها با رنگ موی طبیعی شما مطابقت داشته باشد، که در اصطلاح به آنها لامپ‌های سفید بدون رنگ گفته می‌شود.

پیاز سفید روی مو چیست؟
در واقع این پیازها حاوی ملانین نیستند، ملانین یک نوع رنگدانه طبیعی می‌باشد، که رنگ منحصر به فرد به موهای شما می‌دهد، چنانچه در یک پیاز مو مقدار زیادی موهای سفید شروع به ریختن کند، نشانه‌ای از تلوژن افلویوم می‌باشد که اغلب به دلیل استرس این ریزش موقت مو ایجاد می‌شود.

آیا لامپ سفید یک فولیکول مو است؟

فولیکول‌های مو در واقع به صورت ساختارهای غلاف مانندی می‌باشند که از پوست و بافت هم‌بند تشکیل شده‌اند، زمانی که موها دچار ریزش می‌شود، تنها ساقه مو می‌ریزد، اما فولیکول آن باقی می‌ماند و سفیدی که در انتهای مو مشاهده می‌کنید، همان پروتئین کراتین می‌باشد که باعث تشکیل بقیه موهای شما شده است.

آیا انتهای سفید نشانه ریزش دائمی مو است؟

گاهی افراد بر این تصورند که وجود حباب سفید رنگ در انتهای موهای آنها نشان دهنده ریزش موی دائمی می‌باشد، اما باید بدانید که این نشانه اطمینان از ریزش موی دائمی نیست و شرایط مختلفی باید مورد بررسی قرار گیرد، تا ریزش دائمی مو ثابت شود.
یکی از عواملی که باعث ریزش موی زنانه می‌شود، آلوپسی آندروژنتیک می‌باشد که با ایجاد اختلال در هورمون‌های بدن و افزایش هورمون استروژن فولیکول‌های مو کوچک شده و باعث جلوگیری از تولید موهای جدید خواهد شد، همچنین تاثیر بسزایی در کاهش ضخامت موها دارد که این کاهش ضخامت به تدریج باعث ریزش مو خواهد شد. آلوپسی کششی نیز یکی دیگر از دلایل ریزش دائمی مو می‌باشد، که به دلیل کشش فولیکول‌های مو این نوع ریزش اتفاق می‌افتد، بستن مو با مدل‌هایی که فشار زیادی به ریشه مو وارد می‌کند، باعث ایجاد این نوع ریزش می‌شود مثل مدل موی دم اسبی یا بافتن، این عوامل به تدریج باعث شکستگی مو شده و ممکن است از رشد موهای جدید نیز جلوگیری کند.
در واقع پایان سیکل رشد مو اصلی‌ترین علت ریزش موها می‌باشد، اما بعد از مدت زمان کوتاهی موهای جدید جایگزین موهایی می‌شود، که دچار ریزش شده‌اند، اما اگر تعداد ریزش موهایی که دارای انتهای سفید هستند، زیاد باشد ممکن است در اثر برخی درمان‌های نادرست این مشکل ایجاد شده باشد.
یکی از دلایل ریزش مو کمبود ویتامین‌ها و املاح معدنی می‌باشد که جهت بهبود می‌توان از قرص پوست مو و ناخن استفاده کرد.

آیا انتهای سفید نشانه ریزش دائمی مو است؟

عوامل مختلفی باعث ریزش موها می‌شود که از این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

۱- آسیب جسمانی

گاهی بعضی بیماری‌های جسمانی باعث ضعیف شدن بدن و در نهایت ریزش مو می‌شود، به عنوان مثال جراحی، تصادف ویروس آنفولانزا، شوک جسمی منجر به ریزش مو خواهد شد، به منظور جلوگیری از ریزش مو به دنبال بهبود و تقویت سلامت بدن و رفع این مشکل باشید.

۲- بارداری

ممکن است بارداری باعث وارد شدن شوک به بدن شده و در نهایت منجر به ریزش مو شود، همچنین مهم ترین دلیل ریزش مو زایمان می‌باشد، زیرا بعد از زایمان تنظیم هورمون‌های بدن دچار اختلال شده و همچنین بدن با کمبود ویتامین و مواد معدنی مواجه می‌شود، به منظور رفع این مشکل داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

۳- کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی

به منظور سلامت بدن، مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین ب و مواد معدنی لازم می‌باشد، همچنین یکی دیگر از عوامل بسیار مهم برای سلامت موها، پروتئین می‌باشد به گونه‌ای که افراد گیاهخوار به دلیل عدم مصرف پروتئین با ریزش مو مواجه هستند و در صورتی که پروتئین در رژیم غذایی مورد استفاده قرار گیرد، پس از مصرف ۲ تا ۳ ماه مشکل ریزش مو برطرف خواهد شد، همچنین در صورتی که فرد با فقر آهن و کم خونی مواجه باشد، باعث ریزش مو خواهد شد، زیرا این فقر باعث کاهش خونرسانی به پوست سر می‌شود، بنابراین به منظور تقویت موها در رژیم غذایی خود از مواد غذایی مانند اسفناج، گوشت، ماهی، حبوبات، جگر، هویج، تخم مرغ و پسته استفاده کنید.

۴- کم کاری تیروئید

غده تیروئید، تاثیر بسزایی در تنظیم هورمون‌های بدن دارد و در صورتی که در عملکرد تیروئید اختلال ایجاد شود، منجر به تغییرات هورمونی بدن و در نهایت ریزش مو خواهد شد، بنابراین با مشاهده علائم حتماً به پزشک مراجعه کنید و با انجام آزمایش خون این مشکل را تشخیص داده و به درمان آن بپردازید.

۵- کاهش وزن شدید

کاهش وزن شدید و ناگهانی به دلیل رژیم نامناسب می‌باشد، که این رژیم باعث از دست دادن مواد معدنی و ویتامین‌های زیادی شده که در نهایت منجر به ریزش مو خواهد شد، بنابراین چنانچه قصد دارید وزن خود را کاهش دهید، از یک رژیم غذایی اصولی و بلند مدت استفاده کنید، که فشار زیادی به سلامت و جسم شما وارد نشود.

۶- کم آبی بدن

یکی دیگر از عواملی که باعث ریزش موها می‌شود، کم آبی بدن می‌باشد، بنابراین روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید و همچنین مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه در رژیم غذایی فراموش نشود.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

مشاوره در شبکه های اجتماعی
ارتباط در وات ساپ و اینستاگرام
مشاوره تلفني

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

 

۷- مصرف زیاد ویتامین آ

مصرف مجاز ویتامین آ در روز ۵۰۰۰ واحد می‌باشد و چنانچه بیش از اندازه از این مکمل استفاده شود، باعث ریزش مو خواهد شد، در صورتی که مصرف این ویتامین به تعادل برسد، از ریزش موها جلوگیری خواهد شد.

۸- بستن غیر اصولی و نوع مراقبت از مو

یک امر رایج در میان بانوان، آراسته کردن و بستن موها می‌باشد، اما در صورتی که موها به شیوه اصولی بسته نشود، باعث فشار زیادی به ریشه مو و در نهایت ریزش آنها می‌شود، همچنین استفاده از ابزارهای حرارتی مانند اتوی مو و سشوار نیز به بافت موها آسیب وارد کرده و منجر به ریزش آنها می‌شود، از دیگر عوامل تاثیرگذار بر ریزش موها، نوع محصولات مراقبتی از مو می‌باشد و در صورتی که از محصولات غیر استاندارد استفاده شود، آسیب زیادی به موها وارد خواهد شد، بنابراین با توجه به جنس موی خود بهترین محصول را تهیه کنید و از قرارگیری به مدت طولانی جلوی نور آفتاب و یا سرمای شدید دوری کنید و به آرامی و با استفاده از شانه و برس مخصوص موها را شانه بزنید.
به منظور تشخیص دلیل ریزش موها با انتهای سفید به پزشک مراجعه کنید تا این مشکل را بررسی نماید معمولاً پزشک برای شما آزمایش خون تجویز می‌کند که باعث بررسی کمبودهای بدن، عملکرد غدد بدن و عفونت‌های احتمالی شود، همچنین ممکن است باعث ارجاع شما به متخصصان دیگر مانند متخصص گوارش، متخصص مغز و اعصاب یا متخصص زنان شود، تا باعث کشف علت به طور تخصصی تر شده و به درمان مورد نیاز بپردازد، در برخی موارد می‌توان از محصولات ضد ریزش مو به منظور درمان ریزش مو با انتهای سفید استفاده کرد، که این محصولات به صورت موضعی بر روی پوست سر ماساژ داده می‌شود. در بسیاری از موارد این روش درمان موثر می‌باشد و باعث تقویت فولیکول مو و بهبود گردش خون می‌شود اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که با قطع مصرف این محصولات امکان بازگشت شرایط قبلی وجود دارد.

از روش‌هایی که به منظور درمان ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

۱-  لیزر درمانی

گاهی به منظور درمان ریزش مو و ترمیم موهای آسیب دیده از لیزر تراپی استفاده می‌شود که در این روش از اشعه‌های لیزر کم توان با طول موج مشخصی استفاده می‌شود، بدون اینکه باعث ایجاد آسیب و عارضه خاصی برای افراد ایجاد شو.د در واقع از لیزر سرد در چندین سال اخیر برای درمان افرادی که به ریزش مو مبتلا شده اند، استفاده می‌شود که این لیزرها باعث تحریک جریان خون در پوست سر و افزایش فولیکول‌های مو می‌شود و در واقع تعداد گلبول‌های قرمز با استفاده از این روش بیشتر شده که وظیفه این گلبول‌ها تغذیه فولیکول‌ها و اکسیژن رسانی می‌باشد، در نتیجه موهای سالم‌تر رشد خواهد کرد و حجم موها افزایش پیدا می‌کند، این اشعه‌های لیزر با نفوذ به درون بافت پوست، متابولیسم سلولی، گردش خون و تولید پروتئین را افزایش می‌دهند، در نتیجه در وضعیت سلامتی پوست سر و ایجاد موهای نرم‌تر، ضخیم‌تر و براق‌تر بهبود حاصل می‌شود، برای انجام هر جلسه لیزر درمانی در حدود ۲۰ دقیقه زمان نیاز می‌باشد، که با توجه به میزان ریزش مو، تعداد جلسات درمانی متفاوت می‌باشد، فاصله هر جلسه درمانی در ابتدا دو بار در هفته و به مرور یک جلسه در هفته انجام می‌گیرد.

۲- مزوتراپی

تزریق ترکیبی از ویتامین‌ها، داروها و فاکتورهای رشد با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز به داخل پوست مزوتراپی گفته می‌شود. در واقع این روش به صورت غیر تهاجمی انجام می‌گیرد و نتایج فوق العاده‌ای به همراه دارد، به همین دلیل بسیاری از افراد از این روش درمانی استفاده می‌کنند، برای انجام مزوتراپی ابتدا ناحیه مورد نظر با استفاده از داروی لیدوکائین که به پوست سر تزریق می‌شود، بی‌حس می‌شود سپس با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف، پزشک متخصص مواد درمانی را به پوست تزریق می‌کند، به منظور تزریق سریع‌تر و پشت سر هم از یک تفنگ مکانیکی استفاده می‌شود، که عمق تزریق در افراد مختلف با توجه به شدت آسیب و نیاز به درمان، متغیر می‌باشد و در عمق ۱ تا ۴ میلیمتری پوست تزریق انجام می‌گیرد، در هر بار تزریق به میزان یک قطره محلول وارد پوست می‌شود، اما پزشک باید از مهارت کافی در این زمینه برخوردار باشد، تا با توجه به شرایط افراد، مقدار معینی از مواد درمانی و همچنین روش خاصی جهت برطرف کردن ریزش مو مورد استفاده قرار گیرد.

۳- ماساژ مداوم پوست سر

به طور کلی این مورد باعث بهبود گردش خون در پوست سر شده و تاثیر بسزایی در تسریع متابولیسم و تحریک بازسازی کامل سلول‌های آسیب دیده دارد، در نتیجه باعث تقویت ساقه مو به همراه پیاز آن شده و از ریزش آنها جلوگیری می‌کند، در این هنگام موهای جدید جایگزین موهایی می‌شود که ریزش کرده‌اند و در واقع موها از زیبایی و استحکام بیشتری برخوردار خواهند شد.

نحوه درمان ریزش مو با انتهای سفید

به طور کلی موها در اثر عواملی مانند استرس شدید، بیماری، جراحی یا تغییر سطح هورمون‌های بدن دچار ریزش می‌شود و چنانچه این عوامل برطرف شود به تدریج موها شروع به رشد خواهد کرد، در صورتی که در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید، باعث درمان تلوژن افلویوم خواهد شد و همچنین عدم قرارگیری در شرایط استرس‌زا به این موضوع کمک شایانی خواهد کرد، بنابراین به منظور تشخیص نوع بیماری به یک پزشک متخصص مراجعه کنید، تا به بررسی موهای شما بپردازد، عامل ریزش مو تشخیص داده شود.
درمان ریزش مو با انتهای سفید، باید با توجه به علت اصلی مشکل شما تعیین شود. این ممکن است عوامل مختلفی نظیر ژنتیکی، هورمونی، عوامل محیطی، نقص تغذیه، استرس، یا بیماری‌ها باشد.

نحوه درمان ریزش مو با انتهای سفید

در ادامه نحوه درمان ریزش مو با انتهای سفید را برای موارد متداول توضیح می‌دهیم

۱- تغذیه مناسب

 اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما سرشار از تمام مواد غذایی مورد نیاز برای سلامت موها است. مصرف موادی نظیر پروتئین، آهن، روی، ویتامین‌ها (مانند ویتامین A، C، و E) و اسیدهای چرب اصولی برای رشد و قوی ماندن موها مهم است.

۲- کاهش استرس

 استرس ممکن است به ریزش موها و تغییرات رنگی در موها منجر شود. تمرینات تنفسی، مدیتیشن، و مدیریت استرس می‌تواند به بهبود سلامت موها کمک کند.

۳- محصولات مراقبت از مو

استفاده از شامپوها و محصولات مراقبت از موی حاوی مواد مفید مانند بیوتین، کراتین، و آمینو اسیدها می‌تواند به موهای شما کمک کند.

۴- داروها و درمان‌های معالجه‌ای

در برخی موارد، متخصصان ممکن است داروهای معین یا درمان‌هایی مانند ماینوکسیدیل را برای کنترل ریزش مو تجویز کنند.

۵- کمک از متخصصان

 اگر ریزش مو با انتهای سفید به مشکل جدی تبدیل شده است، بهتر است با متخصص پوست و مو مشورت کنید تا تشخیص دقیقی از مشکل شما دریافت کنید و برنامه درمانی مناسب تعیین شود. این متخصصان می‌توانند از تست‌ها و اسکن‌های مورد نیاز برای تعیین دقیق علت ریزش مو استفاده کنند.

توجه داشته باشید که درمان ریزش مو ممکن است زمانی برای دیدن نتایج نیاز داشته باشد و ممکن است باید رویکردهای چندگانه و مداومی را دنبال کنید.
همچنین، درمان باید بر اساس علت اصلی مشکل شما تعیین شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به متن
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات نوشته شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x