کلینیک تخصصی زیبایی بیمارستان عرفان نیایش

لوگو کلنیک زیبایی عرفان نیایش
  • خانه
  • وبلاگ
  • درباره ما
  • تماس با ما
خدمات اصلی
خدمات دیگر
ارتباط با ما
مدرین ترین کلینیک پوست و مو در کشور

جوش بعد از لیزر موهای زائد

روش های مختلف برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد که این روش ها عبارتند از وکس کردن، اپیلاسیون، کرم و پودرهای موبر، اما گاهی افراد برای حذف موهای زائد، از لیزر استفاده می کنند که لیزر به صورت غیر تهاجمی انجام گرفته و عوارضی کمی را بر روی پوست ایجاد می‌کند.

جوش بعد از لیزر موهای زائد اما گاهی بعضی افراد بعد از لیزر موهای زائد، جوش هایی بر روی پوست آنها ظاهر می‌شود، که وجود این جوش ها ناخوشایند می باشد، از دیگر روش های کلینیکی می توان الکترولیز و لیزر های خانگی را نام برد.

چرا پس از لیزر جوش می زنیم؟

استفاده از لیزر باعث افزایش حرارت در ناحیه درمان شده در نتیجه منافذ پوست بیشتر باز شده و پوست در برابر آلودگی ها و عفونت های پوستی حساس تر می شود و در صورتی که باکتری پری پروپیونات نیوم، وارد منافذ پوست شود، باعث ایجاد آکنه هایی در سطح پوست می‌شود و همچنین عدم انجام مراقبت های لازم بعد از لیزر موهای زائد می تواند باعث ایجاد جوش هایی بر روی پوست شود، با اینکه لیزر درمانی به صورت کم تهاجمی انجام می گیرد اما از عوارضی که ممکن است برای افراد مختلف ایجاد کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- گاهی  انجام لیزر مو باعث ایجاد التهاباتی بر روی پوست می شود.

چرا پس از لیزر جوش می زنیم؟

۲- در صورتی که پزشک متخصص از مهارت کافی برخوردار نباشد و اشعه های لازم بیش از اندازه مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است باعث روشن تر شدن یا تیره تر شدن رنگ پوست شود.

۳- در مواردی پوست دچار خارش و سوزش خواهد شد.

جهت نوبت دهی یا مشاوره رایگان با کلینیک زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۴۹۷۹۳ (خط ویژه تهران بدون کد 021)

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

دلایل ایجاد جوش بعد از لیزر موهای زائد

دلایل مختلفی باعث ایجاد جوش بعد از لیزر موهای زائد می‌شود که از مهم‌ترین این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- نوع دستگاه لیزر

برای از بین بردن موهای زائد باید دستگاه از عملکرد مناسبی برخوردار باشد، تا با ایجاد حداقل عوارض بهترین نتایج دریافت شود، یکی از بهترین دستگاه های لیزر، لیزر الکساندرایت می باشد که تاثیر زیادی در از بین بردن موهای زائد، نواحی مختلف بدن دارد، همچنین می توان از دستگاه لیزر الکس هم برای افرادی که پوست آنها روشن می باشد، استفاده کرد. اما چنانچه افرادی با پوست تیره قصد دارند لیزر درمانی انجام دهند، بهتر است که از لیزر اندیاگ برای حذف موهای زائد استفاده شود، زیرا این دستگاه ها دارای طول موج بلند تری بوده و باعث ایجاد تغییر رنگ بر روی پوست نمی شود، اما چنانچه دستگاه متناسب با پوست استفاده نشود، احتمال ایجاد جوش بعد از لیزر موی زائد افزایش پیدا می کند.

۲- عدم رعایت مراقبت های پوستی بعد از لیزر

استفاده از هر شیوه درمانی نیاز به مراقبت هایی دارد تا نتایج درمان سریع تر بر روی پوست مشاهده شود، همچنین میزان عوارض احتمالی کاسته شود بعد از لیزر موهای زائد نیز نیاز به مراقبت هایی می باشد که مراقبت ها استفاده از کرم ضدآفتاب در هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب می باشد همچنین بعد از انجام لیزر موهای زائد، استحمام با آب داغ و رفتن به سونا ممنوع می باشد، بنابراین چنانچه فردی مراقبت ها را به خوبی انجام ندهد احتمال جوش زدن افزایش پیدا میکند.

۳- ابتلا به بیماری خاص

گاه وجود بعضی بیماری ها باعث ایجاد عوارض بیشتری بعد از لیزر می شود، به عنوان مثال چنانچه فرد به بیماری‌هایی مانند عفونت‌های پوستی، دیابت و یا ضعف سیستم ایمنی بدن مبتلا باشد، انجام لیزر موی زائد ممکن است باعث ایجاد عارضه هایی بر روی پوست شود، بنابراین بهتر است قبل از انجام لیزر، چنانچه به بیماری خاصی مبتلا هستید و یا داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتماً به پزشک اطلاع دهید.

۴- پوست چرب

چربی پوست باعث بسته شدن منافذ آن می شود و انجام لیزر تاثیر زیادی در تحریک پوست خواهد داشت، در نتیجه غدد چربی بیشتری ترشح خواهد شد و هرچه میزان چربی پوست بیشتر باشد در هنگام لیزر موهای زائد، جوش های بیشتری بر روی پوست ظاهر می شود، بنابراین افرادی که پوست چرب دارند، بعد از انجام لیزر امکان ایجاد جوش بر روی پوست آنها بیشتر خواهد شد.

۵- آلودگی دستگاه لیزر و محیط

یکی از دلایل ایجاد جوش بعد از لیزر، بهداشتی نبودن محیطی که در آن جا لیزر انجام می گیرد، همچنین برای انجام لیزر دستگاه دارای هندپیس هایی می باشند که ممکن است این هندپیس ها آلوده بوده و باعث ایجاد جوش هایی بر روی پوست شود، بنابراین در انتخاب کلینیک های لیزر موهای زائد دقت کنید که تمامی موارد بهداشتی در این کلینیک ها رعایت شود.

دلایل ایجاد جوش بعد از لیزر موهای زائد

۶- حساسیت بالای پوست

یکی از دلایل ایجاد جوش بعد از لیزر، نوع پوست افراد می باشد به گونه ای که افرادی با پوست روشن، پوست آنها از حساسیت بالایی برخوردار بوده و ممکن است با کوچکترین تحریکی دچار التهاب و جوش شود، البته این موضوع ممکن است برای افراد با پوست تیره نیز ایجاد شود، نوع پوست بر میزان این جوش ها تاثیر گذار است.

۷- تنظیم نامناسب دستگاه

برای حذف موهای زائد، اشعه های لیزر باید در مدت زمان معین و با تعداد پالس متناسب با پوست انجام شود و در صورتی که اپراتور از مهارت کافی برخوردار نباشد، ممکن است این اشعه ها به میزان زیاد بر روی پوست تابانده شود و در نتیجه باعث ایجاد التهابات شدید و جوش بعد از لیزر خواهد شد.

۸- استفاده نامناسب از کرم زینک اکساید

گاهی پزشک متخصص به منظور کاهش التهاب و قرمزی پوست، کرم زینک اکساید تجویز می کند اما این کرم باید به اندازه معینی مصرف شود و در صورتی که بیش از اندازه مصرف شود، باعث ایجاد جوش هایی بر روی پوست خواهد شد.

انواع لیزر موهای زائد

۱- لیزر روبی

یکی از دستگاه های قدیمی برای از بین بردن موهای زائد، لیزر روبی می باشد که تاثیر زیادی در حذف موهای زائد دارد، زیرا بیشترین جذب نور در ملانین، توسط این دستگاه حاصل می‌شود و برای از بین بردن موهای نازک بر روی پوست های روشن، بهترین گزینه می باشد، اما بهتر است افرادی که پوست آنها تیره می باشد، از این لیزر برای حذف موهای زائد استفاده نکنند، زیرا امکان تغییر رنگ پوست وجود دارد.

۲- لیزر آی پی ال

لیزر IPL دارای چند پرتو نور می باشد که به صورت غیر متمرکز بر روی سطح پوست مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از بی خطر ترین روشهای حذف موهای زائد می باشد، بیشتر از این لیزر برای حذف موهای روشن استفاده می شود، اما استفاده از این لیزر برای حذف موهای زائد در افراد با پوست تیپ ۲ به بالا، نتایج قابل قبولی به همراه نداشته است، اما هزینه آن نسبت به سایر لیزر ها کمتر بوده و درد کمتری متوجه فرد می شود.

۳- لیزر دایود

یکی از جدیدترین لیزرها، لیزر دایود می باشد که دارای عمق نفوذ بالایی در پوست بوده که این عملکرد باعث می‌شود حفاظت بیشتری از پوست در برابر اشعه داشته باشد و عوارض کمتری برای فرد ایجاد شود، بنابراین برای افرادی که پوست آنها تیره می باشد، خطر کمتری دارد، امواج مورد استفاده در این لیزر دارای طول موج ۸۰۰ تا ۸۱۰ نانومتر می‌باشد و طول موج بیشتر باعث نفوذ بیشتر به پوست شده، در نتیجه به ملانین موجود در اپیدرم پوست آسیب کمتری وارد می‌شود و تنها هدف آن فولیکول‌های مو می باشد، لیزر دایود تاثیر زیادی در حذف موهای ضخیم و تیره دارد. بنابراین یکی از بهترین گزینه ها برای ناحیه بیکینی بوده و برای افرادی با تیپ پوستی ۴ گزینه مناسبی می باشد و البته با برای پوستهای تیپ ۱ تا ۴ نیز نتایج قابل قبولی بر جای گذاشته است، اما استفاده از لیزر دایود با توجه به این که در عمق زیادی نفوذ می کند، نسبت به سایر لیزر ها درد بیشتری دارد و احتمال ایجاد کهیر بعد از لیزر وجود دارد.

انواع لیزر موهای زائد

۴- لیزر اندیاگ

لیزر اندیاگ امروزه زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و تاثیر زیادی در حذف موهای زائد بر روی پوست های تیره و برنزه را دارد، اما تحقیقات نشان می دهد که این لیزر بر روی تمامی تیپ های پوستی تاثیر گذار می باشد، زیرا عمق نفوذ آن زیاد بوده و با عبور از رنگ دانه های تیره پوست به هموگلوبین های فولیکول مو می رسد. اما استفاده از این لیزر خطر سوختگی و زخم بر روی پوست وجود دارد. طول موجی که در لیزر اندیاگ مورد استفاده قرار میگیرد ۱۰۶۴ نانومتر می باشد، اما قابلیت تنظیم عمق نفوذ مقدار کمتر و با طول موج ۵۳۲  نانومتر نیز وجود دارد تا باعث حذف موهای نازک تر سطح پوست شود. استفاده از این لیزر نیز ممکن است باعث درد شود اما افرادی که از این لیزر برای حذف موهای زائد استفاده کرده اند می گویند درد آن قابل تحمل است.

۵- لیزر الکساندرایت

امواج به کار برده در الیز الکساندرایت دارای طول موج ۷۵۵ نانومتر می باشد و یکی از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های لیزر است، با توجه به طول موج کوتاه ای نوع لیزر برای از بین بردن موهای زائد پوست های روشن گزینه مناسبی می باشد و نواحی با وسعت بیشتر را تحت درمان قرار می‌دهد. یکی از کم عارضه ترین لیزرها، لیزر الکساندرایت می باشد و مناسب تیپ پوستی ۱ تا ۴ بوده بنابراین افراد زیادی از این شیوه لیزر برای حذف موهای زائد استفاده می کنند، اما به یاد داشته باشید که هر چه موها تیره تر و ضخیم تر باشد تاثیر لیزر الکساندرایت بیشتر می باشد به گونه ای که برای حذف موهای سفید، بور و کرکی تاثیری ندارد. امواج به کار برده در این دستگاه قابلیت تنظیم دارد و میزان انرژی آن متناسب با مو تنظیم می شود.

جای جوش پس از لیزر تا چه مدت باقی می ماند؟

ممکن است ایجاد جوش بر روی پوست پس از لیزر برای افراد باعث نگرانی شود، اما باید بدانید که این جوش ها به صورت موقت بر روی پوست ایجاد شده و بعد از مدتی از بین می‌رود، همچنین ممکن است عارضه های دیگری مانند تورم، بی حسی، تاول های پوستی و یا سوختگی سطحی بر روی پوست ایجاد شود، که این عارضه ها نیز موقتی بوده و بعد از مدتی کوتاه از بین خواهد رفت، همانگونه که در بالا ذکر کردیم جوش ها بر روی پوست به دلایل مختلفی ایجاد می شود و در صورتی که این نکات رعایت شود، احتمال ایجاد جوش بسیار کاهش پیدا می کند.

جای جوش پس از لیزر تا چه مدت باقی می ماند؟ به طور معمول به مدت ۱۰ روز پس از لیزر، جوش های ایجاد شده از بین خواهد رفت اما چنانچه بعد از ده روز این جوش ها بر روی پوست ماندگار بودند و یا اینکه به حالت غیر طبیعی در آمدند، حتما پزشک متخصص را در جریان قرار دهید تا با تجویز داروهای مناسب جوش ها از بین برود.

راه های جلوگیری از جوش زدن بعد از لیزر

برای پیشگیری از جوش زدن بعد از لیزر راه هایی وجود دارد که انجام این کارها تاثیر زیادی در پیشگیری از ایجاد جوش خواهد داشت این راهکارها عبارتند از:

۱- سطح پوست را تمیز نگه دارید.

تمیز نگه داشتن سطح پوست بعد از اتمام جلسه لیزر موهای زائد، تاثیر زیادی در پیشگیری از ایجاد جوش دارد، بنابراین بعد از انجام لیزر مطمئن شوید که هیچ گونه آلودگی بر روی پوست شما باقی نمانده است و همچنین استفاده از کرم ها و پماد هایی که باعث کمتر شدن التهاب و قرمزی می شود نیز تاثیر زیادی در پیشگیری از ایجاد جوش دارد، یکی از مواردی که باعث کاهش التهابات و حساسیت پوست می شود، پماد های حاوی آلوئه ورا و روغن درخت چای است که تاثیر زیادی در کاهش حساسیت و التهاب پوست دارد.

۲- از قرار گرفتن در محیط های گرم و تعریق اجتناب کنید.

یکی از عواملی که باعث ایجاد جوش بعد از لیزر خواهد شد، گرمای زیاد است بنابراین بهتر است از مکان هایی که باعث افزایش دمای بدن و تعریق می شود، دوری کنید زیرا تعریق زیاد باعث افزایش رشد باکتری ها خواهد شد، همچنین به مدت سه روز بعد از لیزر از استحمام با آب داغ و رفتن به سونا خودداری شود و همچنین انجام فعالیت های ورزشی سنگین به مدت چند روز متوقف گردند.

راه های جلوگیری از جوش زدن بعد از لیزر

۳- از دستکاری کردن ناحیه درمانی خودداری کنید.

ممکن است انجام لیزر باعث ایجاد سوختگی، تاول، جای زخم و یا جوش هایی بر روی پوست شود، بنابراین برای پیشگیری از عفونی شدن این آسیب ها از دستکاری کردن پوست خودداری کنید.

۴- عدم استفاده از محصولات آرایشی نامناسب

در صورتی که قصد دارید، مواد آرایشی بر روی پوست استفاده کنید این مواد باید به گونه‌ای باشد که دارای ترکیبات تحریک کننده پوست نبوده در اصل باید این محصولات غیر کومدون زا باشد، همچنین از مصرف پماد ها و کرم هایی که دارای چربی زیادی هستند، خودداری کنید و ترجیحا از کرم های سبک تر استفاده کنید، تا منافذ پوست شما با این کرم ها بسته نشده و از ایجاد جوش پیشگیری شود. در صورتی که بعد از انجام لیزر پوست شما دچار خارش و التهاب شده است، امکان ایجاد عفونت های کوچک وجود دارد، بنابراین برای پیشگیری از به وجود آمدن جوش، از کرم های خنک کننده پوست و کمپرس یخ استفاده کنید، تا از ایجاد عفونت پیشگیری شود.

درمان جوش ها پس از لیزر

جوش هایی که بعد از لیزر موهای زائد بر روی پوست ایجاد می‌شود به صورت موقتی بوده و بعد از چند روز از بین می‌رود و در صورتیکه وجود این جوش ها برای شما آزاردهنده نیست، بهتر است برای رفع آن اقدام خاصی انجام ندهید و اجازه دهید به مرور زمان این جوش ها از بین برود، اما چنانچه وجود این جوش ها باعث ایجاد سوزش و خارش بر روی پوست شود، می توانید با استفاده از چند راهکار از شدت این التهابات بکاهید.

۱- برای کاهش التهابات پوستی می توان از کمپرس یخ استفاده کرد، به این منظور کمی یخ را در کیسه ریخته و در مدت زمان کوتاه به صورت ضربه ای بر روی جوش ها قرار دهید.

۲- استفاده از کرم ها و پماد های ضد جوش مانند زینک اکساید یا آلفاهیدروکسی تاثیر زیادی در کاهش جوش ها و التهابات خواهد داشت، برای استفاده از این کرم ها کافیست به صورت یک لایه نازک کرم را بر روی ناحیه مورد نظر بمالید.

درمان جوش ها پس از لیزر

۳- همانگونه که در بالا ذکر کردیم یکی از دلایل ایجاد جوش های پوستی بعد از لیزر پوست چرب می‌باشد زیرا منافذ پوست بسته می باشد و بعد از لیزر پوست بیشتر تحریک می‌شود، بنابراین برای کاهش این جوش ها می توانید پوست را با بخور بابونه و رزماری ضد عفونی کرده تا منافذ پوست باز شده و چربی های اضافه از آن خارج شود و تاثیر زیادی در رفع جوش ها داشته باشید.

۴- یکی دیگر از مواردی که تاثیر زیادی در رفع التهابات دارد، استفاده از ژل آلوئه ورا می باشد، زیرا آلوئه ورا خاصیت ضد التهابی داشته و باعث تسکین التهابات خواهد شد، برای استفاده از ژل آلوئه ورا گیاه آلوئه ورا را دریخچال قرار دهید و سپس مورد استفاده قرار دهید، خواهید دید که در مدت زمان کوتاه اثرات قابل ملاحظه‌ای بر روی پوست ایجاد می شود.

جهت نوبت دهی یا مشاوره رایگان با کلینیک زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۴۹۷۹۳ (خط ویژه تهران بدون کد 021)

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

اگر شخصی روی پوست خود جوش های ریز داشته باشد آیا می تواند لیزر مو انجام دهد؟

یکی از دلایل ایجاد التهابات بر روی پوست، وجود جوش های ریز قبل از انجام لیزر می باشد و در صورتی که موهای زائد بر روی این جوش ها رشد کرده باشد، میزان التهابات بیشتر خواهد بود، بنابراین چنانچه پوست شما دارای جوش های ریز می باشد بعد از لیزر پوست بیشتر ملتهب می‌شود، اما با تخریب فولیکول های مو پس از انجام دو تا سه جلسه لیزر موهای زائد، جوش های ایجاد شده بر روی پوست کاملاً از بین خواهد رفت و جای نگرانی ندارد. در صورتی که بعد از انجام جلسه اول لیزر، پوست به صورت شدید دچار التهاب شود حتماً پزشک را مطلع سازید تا با تجویز داروهای مناسب میزان التهابات را کاهش دهد، همچنین برای کاهش جوش ها و التهاب ها می توانید، از کمپرس یخ استفاده کنید.

اگر شخصی روی پوست خود جوش های ریز داشته باشد آیا می تواند لیزر مو انجام دهد؟ استفاده از روش های قدیمی شیو کردن مانند تیغ زدن یا اپیلاسیون باعث می شود پوست بیشتر دچار جوش شود، زیرا موهای زیر پوستی باعث ایجاد جوش هایی بر روی پوست بعد از اصلاح خواهد شد. انجام لیزر موهای زائد باعث تحریک فولیکول‌های مو ریز شده، در نتیجه تاثیر زیادی در حذف موهای زیر پوستی دارد و بعد از لیزر امکان وجود جوش به دلیل موهای زیر پوستی وجود ندارد و می توانید با خیال راحت به انجام لیزر بپردازید.

آیا جای جوش ها پس از لیزر روی پوست می ماند؟

وجود جوش ها بعد از لیزر یک عارضه طبیعی و موقت می باشد و معمولاً بعد از ۷ تا ۱۰ روز از بین می‌رود و اثری از آن بر روی پوست باقی نمی ماند، وجود این عارضه بسیار رایج نبوده و دلیل اصلی ایجاد جوش ها بعد از لیزر عدم رعایت نکات و مراقبت های بهداشتی می باشد، بنابراین برای پیشگیری از این جوش ها باید اصول بهداشتی و توصیه های پزشک به خوبی رعایت شود.

آیا جای جوش ها پس از لیزر روی پوست می ماند؟ در صورتی که جوش ها به صورت غیر طبیعی بر روی پوست ایجاد شده است، این موضوع را به پزشک اطلاع دهید و پزشک متخصص با توجه به میزان جوش ها و التهابات پوست، داروها و پماد های لازم را تجویز می‌کند و باعث می شود اثرات این جوش ها سریعتر از بین برود. اما بهتر است برای درمان این نوع جوش ها از درمان های خودسرانه و خانگی خودداری کنید، زیرا ممکن است این درمان ها نه تنها تاثیری بر رفع جوش ها نداشته باشد، بلکه باعث ماندگاری بیشتر جای جوش ها شود و بهتر است تنها به دستورات پزشک متخصص توجه شود.

چگونه بهترین دستگاه لیزر موهای زائد را انتخاب کنیم؟

همان‌گونه که در بالا ذکر کردیم لیزرهای مختلفی برای حذف موهای زائد مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر کدام از این لیزرها دارای مزایا و معایبی می باشد، که شما می توانید با توجه به شرایط پوستی و نوع مو، بهترین گزینه را برای حذف موهای زائد انتخاب کنید، البته در این زمینه پزشک متخصص به شما مشاوره خواهد داد و بهترین انتخاب برای شما صورت می گیرد بررسی پوست و نوع مو، باعث انتخاب مناسبترین دستگاه لیزر، بر روی پوست با اثرات ماندگار تر خواهد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به متن
0 نظرات نوشته شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
کلینیک زیبایی عرفان

کلینیک تخصصی زیبایی بیمارستان عرفان نیایش

لطفا شماره تلفن خود را در باکس زیر وارد نمایید تا در اولین فرصت مشاورین کلینیک با شما تماس بگیرند: