ترمیم مو

‏پی آر پی مو بهتر است یا مزوتراپی مو؟

‏پی آر پی مو بهتر است یا مزوتراپی مو؟

مو تاثیر زیادی در زیبایی چهره و جذابیت افراد دارد و در صورتی که موها دچار ریزش شود، باعث می شود سن نسبت به سن واقعی بیشتر نشان داده شود، بنابراین بسیاری از افراد زمانی که موهای آنها دچار ریزش شود، دچار نگرانی زیادی می شوند و به دنبال راهکارهایی برای درمان ریزش مو هستند.
از راهکارهایی که برای درمان ریزش مو و جلوگیری از ریزش بیشتر موها استفاده می‌شود، می‌توان مزوتراپی و پی آر پی را نام برد که این روش ها به عنوان روش ترمیمی به همراه کاشت مو نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، نتایجی که از این روش ها دریافت می شود به صورت صد در صدی نمی باشد، اما تاثیر زیادی در پیشگیری از ریزش مو و درمان آن دارد.

پی آر پی مو بهتر است یا مزوتراپی
افرادی که موهای آنها به تازگی دچار ریزش شده است، می توانند با استفاده از این روش های درمانی این مشکل را تا حد زیادی رفع نمایند، هر دو روش درمانی مورد تایید سازمان جهانی بهداشت می باشد، همچنین شیوه درمان آنها با استفاده از تزریق در ناحیه ای که دچار ریزش شده است انجام می شود و تاثیر زیادی در تقویت موها دارند.
پی آر پی نسبت به مزوتراپی طرفداران بیشتری دارد و با توجه به اینکه در این روش از خون خود مراجعین استفاده می شود و ماده prp تهیه می شود، میزان واکنش بدن در برابر تزریق این ماده کم بوده و عوارض کمتری برای فرد ایجاد می شود، اما میزان اثربخشی آن نسبت به مزوتراپی بیشتر است.
مدت زمانی که تزریق prp انجام می شود حدود یک ساعت می باشد اما مزوتراپی در زمان کوتاه تری انجام می گیرد. با توجه به تاثیر گذاری بیشتر پی آر پی نسبت به مزوتراپی تعداد جلسات درمانی prp نسبت به مزوتراپی کمتر بوده و نتایجی که در سه جلسه پی آر پی ایجاد می‌شود تقریباً چند جلسه باید مزوتراپی انجام شود تا همان نتایج حاصل شود و ‏prp نسبت به مزوتراپی درد کمتری دارد.

پی آر پی مو چیست؟

‏prp پلاسمای غنی از پلاکت می باشد و پلاسما قسمتی از خون است که از آب و پروتئین تشکیل شده و به همین دلیل تاثیر زیادی در بهبود جراحات ایجاد شده بر روی پوست و مو دارد، زمانی که ناحیه ای تحت درمان قرار می گیرد، پلاکت ها باعث آزاد شدن فاکتورهای رشد، ترمیم و رشد سلول ها می شود و به همین دلیل روند بهبودی سریعتر انجام می شود. میزان پلاکت ها در ماده prp حدود ۵ برابر بیشتر از خون معمولی می باشد و به همین دلیل تزریق prp تاثیر زیادی در افزایش روند رشد سلول ها دارد، مراحل تزریق پی آر پی به شرح زیر می باشد.

۱- در مرحله اول از فرد مراجعه کننده خون گرفته می شود تا این خون برای جداسازی در دستگاه سانتریفیوژ قرار گیرد.

۲- در مرحله بعد پلاسمای بدون پلاکت، پلاسمای غنی از پلاکت و سلول های قرمز خون به صورت جداگانه تقسیم می‌شوند و این عمل حدود ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

پی آر پی مو چیست؟

۳- آخرین مرحله از انجام prp تزریق آن در ناحیه درمانی می باشد که تزریق با استفاده از سرنگ هایی در ناحیه مورد نظر انجام می شود.

نتایج این روش درمانی بعد از گذشت ۴ تا ۶ هفته بر روی ناحیه مورد نظر قابل مشاهده می باشد اما در بعضی از افراد ممکن است این زمان طولانی تر شود و تا سه ماه طول بکشد، تا فرد به نتیجه دلخواه دست یابد.

۱۰مزیت پی آر پی مو

مزایایی که استفاده از پی آر پی مو برای فرد همراه دارد و به صورت بالینی و ظاهری می باشند که از مزایای بالینی آن می توان موارد زیر را نام برد.

۱- روش ایمنی است.

۲- درد کم متوجه فرد می شود.

۳- به دلیل اینکه در تزریق پی آر پی از خون خود فرد استفاده می شود بنابراین بدن در برابر آن واکنش نشان می دهد و هیچ خطری برای فرد ایجاد نمی شود.

۴- این روش درمانی دوره نقاهتی ندارد و بعد از تزریق فرد می تواند به راحتی به فعالیت‌های روزمره خود بپردازد.

۵- دارای نتایج رضایت بخش

نتایج این شیوه درمانی بعد از سه ماه بر روی پوست قابل مشاهده میباشد اما برای دریافت نتایج کامل نیاز به یک سال زمان می باشد و درصد موفقیت این شیوه درمانی بالا است.

۱۰مزیت پی آر پی مو

۶- روش درمان قابل استفاده برای خانم ها و آقایان می باشد و هیچ محدودیتی برای استفاده از این شیوه درمان برای جنسیت های مختلف نیست.

۷- استفاده از این شیوه درمان هیچ گونه محدودیت سنی ندارد و افراد می توانند در هر سنی از این شیوه درمانی استفاده کنند.

۸- برای افرادی که موهای آنها در اثر استرس دچار ریزش سکه ای شده است، تاثیر بسزایی دارد.

۹- میزان هزینه آن نسبت به سایر روش های تقویتی کمتر می باشد و نتایج موثرتری دارد و تاثیر زیادی در تحریک رشد موها دارد.

۱۰- با صورت کم تهاجمی انجام شود و موجب حساسیت در افراد نمی شود و نتایج آن به صورت کاملاً طبیعی جلوه می کند.

از مزایای ظاهری این شیوه درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • تاثیر زیادی در بهبود ظاهر افراد دارد.

زمانی که نتایج پی آرپی بر روی پوست ظاهر می‌شود، تاثیر زیادی در بهبود ظاهر فرد داشته و موجب افزایش جذابیت چهره می شود.

  • تاثیر زیادی در بهبود کیفیت زندگی افراد دارد.

این روش درمان علاوه بر تاثیری که بر کاهش ریزش موها دارد، موجب تقویت موهای نازک نیز می‌شود، درمان بی خطری می باشد، بنابراین استفاده از این شیوه درمانی موجب افزایش اعتماد به نفس افراد می شود.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

مراقبت های قبل از پی آر پی مو

۱- قبل از انجام پی آر پی به مدت یک هفته از مصرف ترکیباتی که موجب رقیق سازی خون می شود، خودداری کنید، از این ترکیبات می توان ویتامین A ویتامین E، تخم کتان، مولتی ویتامین ها و روغن جگر ماهی را نام برد، همچنین مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند ایبوپروفن و وارفارین ممنوع می باشد.

۲- در صورتی که داروهای فشار خون یا قلب استفاده می کنید، باید این موضوع را با پزشک در میان بگذارید و در صورت صلاحدید پزشک در روز درمان از این داروها استفاده نمایید.

مراقبت های قبل از پی آر پی مو

۳- در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید حتما این موضوع را به پزشک اطلاع دهید، ممکن است مصرف بعضی از داروها باعث تاثیرات منفی بر نتایج پی آر پی شود.

مراقبت های بعد از پی آر پی

۱- از دستکاری ناحیه درمان به مدت ۴ ساعت بعد از تزریق خودداری شود.

۲- مراقبت از موها باید به گونه ای باشد که از تماس باد، گرد و خاک و دستان آلوده به آن جلوگیری شود.

۳- از کمپرس سرد و گرم بر ناحیه درمان استفاده نکنید.

۴- خوابیدن شما باید به گونه‌ای باشد که به ناحیه درمان فشار وارد نشود.

۵- به مدت یک روز بعد از تزریق prp، از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید.

۶- به مدت یک هفته بعد از تزریق پی آر پی از قرار گرفتن به مدت طولانی در زیر نور خورشید خودداری شود.

۷- ممکن است بعد از تزریق پی آر پی در ناحیه درمان کمی کبودی یا قرمزی ایجاد شود که این موارد به صورت موقت می باشد و در صورتی که این عوارض به صورت مداوم ایجاد شود، باید به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از پی آر پی

۸- از انجام فعالیت های سنگین که باعث تعریق زیاد می شود خودداری کنید.

۹- بهتر است به مدت یک روز بعد از تزریق استحمام نکنید و از شامپو برای موهای استفاده نکنید.

۱۰- به مدت یک هفته بعد از تزریق پی آر پی، از رنگ مو استفاده نکنید.

۱۱- به مدت یک روز بعد از تزریق prp از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

چه افرادی کاندید مناسبی برای تزریق prp نیستند؟

با اینکه میزان عوارض prp باشد اما بعضی از افراد به دلیل شرایطی که دارند نمی توانند از این شیوه درمانی استفاده کنند، این افراد عبارتند است.

۱- افرادی که به دیابت نوع ۱ و نوع ۲ مبتلا هستند.

۲- افرادی که به بیماری های مانند سرطان خون مبتلا هستند و تحت شیمی درمانی می باشند.

۳- افرادی که دچار مشکلات کبدی هستند.

۴- افرادی که دچار اختلالات انعقادی خون می باشند و داروهای ضد انعقاد خون مانند هپارین و وارفارین مصرف می کنند.

چه افرادی کاندید مناسبی برای تزریق prp نیستند؟

۵- افرادی که به مصرف دخانیات و الکل اعتیاد دارند.

۶- افرادی که به عفونت های شدید دچار هستند.

۷- افرادی که در گردش خون دچار اختلال هستند و یا دچار بیماری های مزمن پوستی هستند.

۸- افرادی که غده تیروئید آنها دچار اختلال بوده و دارای پرکاری تیروئید می باشند.

مزوتراپی مو چیست؟

یکی از روش های درمانی برای توقف ریزش مو و تحریک مجدد رشد موها، مزوتراپی می باشد، که در این روش محلولی که از مواد مختلفی تهیه شده است به ناحیه مورد نظر تزریق می شود و لایه درم پوست را تحت تاثیر قرار می دهد، زیرا پیاز مو در این لایه قرار دارد و چنانچه بخواهیم استفاده از این محلول تأثیر به سزایی بر موها داشته باشد بهتر است تزریق به گونه ای انجام شود که محلول مستقیماً به این لایه فرستاده شود.
تزریق با استفاده از سوزن هایی انجام می شود که سوزن ها دارای ظرافت خاصی می باشد. مواد تشکیل دهنده محلول مزوتراپی شامل موارد زیر می باشد که به این ماده کوکتل نیز گفته می شود و با توجه به هدف تزریق از مواد مختلفی در این محلول استفاده می شود.

۱- داروهای اتساع دهنده ی عروق

تاثیر این داروها در ناحیه درمان باعث افزایش خون رسانی در آن ناحیه می شود که این داروها شامل بوفلومدیل، پنتوک سیفیلین، پیانوکسیدیل می باشد.

۲- انواع ویتامین ها

ویتامین هایی که برای تزریق استفاده می شود عبارتند از:

  •  ویتامین b۵

تزریق این ماده باعث افزایش تقسیم سلولی و بهبود بافت پوست میشود.

  •  بیوتین

این ماده تزریقی نیز در فرایند تولید انرژی سلولی نقش داشته و باعث توقف ریزش موها می شود، همچنین تاثیر بسزایی در تنظیم ترشح غدد سبابه دارد.

  • ویتامین c

 ویتامین c باعث تحریک کلاژن سازی در ناحیه درمان شده و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.

  • ویتامین A

ویتامین A باعث کلاژن سازی می شود.

۳- مواد معدنی

مواد معدنی موجب رشد موها می شود و تاثیر بسزایی در سلامت موها دارد، از این مواد می توان مس، روی، سلنیوم، فسفر و منیزیم را نام برد.

مزوتراپی مو چیست؟

۴- داروهای مغذی

با افزایش سن موها دچار کمبود سیلیکون می‌شود و این ماده یکی از اجزای تشکیل دهنده تارهای مو می باشد، سیلیکون یکی از دارو های مغذی می باشد.

۵- داروی بی حسی

اغلب محلول های مزوتراپی حاوی داروی بی حسی می باشند که اکثر داروهای بی حسی لیدوکائین و پروکائین می باشد که استفاده از این داروها باعث جلوگیری از ریزش مو می شود.

۶- داروهای هورمونی

از عواملی که موجب ریزش موها می شود هورموهای آندروژن می باشد به همین منظور محلول مزوتراپی حاوی مهار کننده هورمون آندروژن می باشد و از این مهار کنندگان می توان فیناستراید و سیپروترون را نام برد.

۷- کلسی تونین

کلسی تونین نقش به سزایی در بهبود خونرسانی دارد و همچنین موجب تغذیه فولیکول ها می شود.به کار بردن مواد تشکیل دهنده مزوتراپی بستگی به نوع جنسیت افراد و همچنین شرایط آنها دارد.

مراحل مزوتراپی مو

مزوتراپی با استفاده از سوزن های بسیار ظریفی به صورت دستی یا با استفاده از دستگاه مزوگان انجام می شود که انتخاب شیوه درمانی توسط  متخصص می باشد

۱- در مرحله اول سوزن ها در عمق یک میلیمتری پوست نفوذ کرده و محلول مزوتراپی به لایه درم پوست تزریق می شود، تزریق  مواد مزوتراپی باعث تقویت دوباره فولیکول ها می شود.

۲- مزوتراپی علاوه بر تزریقی که انجام می دهد اثرات درمانی دیگری دارد و به دلیل اینکه فرو بردن سوزن ها در عمق پوست باعث ایجاد زخم های کوچکی در آن ناحیه می شود، این آسیب های جزئی موجب تحریک کلاژن سازی در ناحیه درمان می شود و رگ های خونی جدیدی در آن ناحیه تشکیل می شود، همچنین سلول های بنیادی در ناحیه تزریق ایجاد شده و تمامی این فرایندها باعث تحریک رشد موها و بهبود کیفیت مو می شود.

مراحل مزوتراپی مو

مراقبت های قبل از مزوتراپی مو

قبل از انجام مزوتراپی نیاز به مراقبت های زیادی نمی باشد تنها باید به چند نکته توجه کنید که این نکات عبارتند از:

۱- یک روز قبل از انجام مزوتراپی مو از حالت دهنده های مو و مواد تقویتی استفاده نکنید.

۲- چنانچه از داروی خاصی استفاده می کنید، این موضوع را با پزشک در میان بگذارید، زیرا مزوتراپی مو ممکن است باعث ایجاد زخم هایی بر روی پوست شود و در صورتی که خون به خوبی دچار انعقاد نشود، مصرف بعضی داروها ممکن است باعث ایجاد خونریزی در ناحیه درمان شود، پس بهتر است چند روز قبل از مزوتراپی مصرف این داروها را قطع کنید.

مراقبت های قبل از مزوتراپی مو

۳- روز قبل از مزوتراپی مو، موهای خود را با ترکیبات ملایم شستشو دهید.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

مراقبت های بعد از مزوتراپی مو

۱- از ایجاد فشار به ناحیه درمان خودداری کنید و از پوشیدن کلاه و روسری هایی که باعث پیشگیری از ورود هوای آزاد به سر می‌شود، خودداری شود.

۲- به مدت سه روز بعد از مزوتراپی استحمام نکنید و در هفته اول تنها از آب ولرم برای شستشوی موها استفاده کنید، زیرا آب داغ ممکن است باعث خروج محلول مزوتراپی شود.

۳- به مدت سه روز بعد از انجام مزوتراپی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری شود.

۴- به مدت یک هفته بعد از انجام مزوتراپی از رفتن به استخر، جکوزی و حمام بخار خودداری شود.

۵- به مدت یک روز بعد از انجام مزوتراپی از مصرف قرص های رقیق کننده خون مانند آسپرین و ایبوپروفن خودداری شود.

مراقبت های بعد از مزوتراپی مو

۶- از مصرف نوشیدنی های الکلی به مدت سه روز بعد از مزوتراپی خودداری شود، زیرا مصرف این مواد باعث گشاد شدن عروق خونی و کاهش اثرات مزوتراپی می شود.

۷- برای دریافت نتایج بهتر از مزوتراپی بعد از مزوتراپی مراقبت بیشتری از موها داشته باشد.

۸- انجام فعالیت های سنگین باعث تعریق زیاد می شود، پس به منظور کاهش تعریق از انجام فعالیت های ورزشی خودداری کنید، زیرا تعریق باعث خروج ترکیبات مزوتراپی اثر می شود.

سایر مقالات مرتبط با موضوع

عوارض مزوتراپی مو

انتخاب یک پزشک متخصص و با مهارت تاثیر بسزایی در کاهش میزان عوارض دارد و در صورتی که پزشک از مهارت کافی برخوردار نباشد، میزان عوارض افزایش پیدا می کند، از عوارضی که ممکن است در مزوتراپی مو برای شخص ایجاد شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد، اما این عوارض به صورت موقت بوده و بعد از گذشت زمان از بین می رود.

۱- ایجادحساسیت

همان‌گونه که در بالا ذکر کردیم محلول مزوتراپی دارای ترکیبات مختلف می باشد، بنابراین ممکن است بعضی از افراد نسبت به تزریق این مواد واکنش نشان داده و موجب ایجاد حساسیت شود، بنابراین قبل استفاده از محلول، پزشک فرد را معاینه می‌کند تا به اطمینان برسد که نسبت به ترکیبات مزوتراپی حساسیت ندارد.

۲- ایجاد تورم و کبودی

ممکن است ناحیه درمان دچار تورم و کبودی شود که این کبودی و تورم به صورت موقت بوده و به مدت ۴ ساعت بعد از بین می رود.

۳- ایجاد عفونت

در صورتی که موارد بهداشتی به خوبی رعایت شود ممکن است باعث ایجاد عفونت در ناحیه درمان شود.

عوارض مزوتراپی مو

۴- سردرد

از عوارضی که ممکن است بعد از مزوتراپی برای شخص ایجاد شود، سردرد می باشد که بعد از یک روز از بین میرود.

۵- اسکار

افرادی که سابقه زخم های کلوئیدی دارند،  ممکن است با تزریق محلول مزوتراپی، گوشت اضافه در ناحیه درمان ایجاد شود.
عوارض مزوتراپی برای افراد کمی ایجاد می شود اما در صورتی که دچار این موارد شدید باید بدانید که این موارد به صورت موقت بوده و به دلیل تاثیری که این روش درمانی در کاهش ریزش موها دارد و باعث تقویت فولیکول ها می شود، تحمل این عوارض کوچک است.

مزوتراپی برای چه کسانی نتایج مثبتی به همراه ندارد؟

۱- گاهی ریزش مو به دلیل بعضی از بیماریهای زمینه ای می باشد و مزوتراپی تأثیر زیادی در افرادی که به این بیماری های زمینه ای مبتلا هستند، ندارد.

۲- چنانچه ریزش مو به دلیل مصرف داروهای شیمی درمانی باشد، مزوتراپی باعث کاهش ریزش مو نمی شود.

مزوتراپی برای چه کسانی نتایج مثبتی به همراه ندارد؟

۳- افرادی که ریزش مو های آنها به صورت طاسی های آندروژنی می باشد، از مزوتراپی نتایج زیادی دریافت نخواهند کرد.

مقایسه تعداد جلسات مزوتراپی و پی آرپی مو

تعداد جلسات درمانی مزوتراپی و prp بستگی به میزان شدت ریزش موها و مشکلات مو دارد و نمی توان تعداد جلسات ثابتی برای افراد مختلف در نظر گرفت، اما به صورت کلی تعداد جلسات prp با مزوتراپی متفاوت می باشد، به گونه ای که تعداد جلسات prp به صورت معمول بین ۳تا ۴ جلسه می باشد و بین هر جلسه درمانی دو هفته تا یک ماه فاصله می باشد، برای ماندگاری بیشتر نتایج استفاده از پی آرپی تکرار می شود.

مقایسه تعداد جلسات مزوتراپی و پی آرپی مو
تعداد جلسات مزوتراپی مو به طور معمول بین ۵ تا ۸ جلسه می باشد و فاصله بین هر جلسه درمانی نیز بین ۲ هفته تا ۷ هفته می باشد.
مدت زمان هر جلسه درمانی در پی آر پی و مزوتراپی یکسان می باشد اما به دلیل اینکه در پی آرپی ازخون شخص استفاده می شود، نیاز به زمان می باشد تا اجزای مختلف خون جداسازی شود، prp نیاز به زمان بیشتری دارد.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

تفاوت نتیجه مزوتراپی مو و پی آر پی مو

۱- از هر دو روش می توان برای درمان کم پشتی مو و توقف ریزش مو استفاده کرد، اما استفاده از این شیوه های درمانی تاثیری بر درمان طاسی و ریزش موی شدید ندارد.

۲- از هر دو روش می توان به صورت ترکیبی برای دریافت نتایج بهتر و ماندگارتر استفاده کرد.

۳- امکان ایجاد عفونت در هر دو شیوه درمانی به میزان حداقل می باشد.

۴- مزوتراپی مو با تحت تاثیر قرار دادن لایه درم پوست انجام می گیرد، اما پی آر پی در همه لایه های پوست امکان پذیر است.

۵- مدت زمان جلسه درمانی پی آر پی حدود یک ساعت می باشد، اما برای مزوتراپی نیاز به زمان کمتری دارد.

تفاوت نتیجه مزوتراپی مو و پی آر پی مو

۶- هر دوی این شیوه های درمانی باید توسط پزشک بامهارت و متبحر انجام شود.

۷- استفاده از این شیوه های درمانی موجب درمان ریزش مو می شود و تاثیر زیادی در کاهش ریزش مو دارد.

۸- استفاده از این شیوه های درمانی موجب درد و خونریزی زیادی در ناحیه درمان نمی شود.

تفاوت هزینه مزوتراپی مو و پی آر پی مو

انجام مزوتراپی مو و پی آر پی مو دارایی هزینه ثابت نمی باشد و عوامل مختلفی بر روی هزینه دریافتی تاثیرگذار است، به دلیل اینکه ترکیبات محلول مزوتراپی متفاوت می باشد، هزینه ای که برای انجام آن دریافت می شود، متفاوت بوده و ممکن است هزینه انجام مزوتراپی نسبت به پی آر پی بیشتر باشد.

کلام آخر

با توجه به مطالب ذکر شده می توان دریافت مزوتراپی مو و پی آر پی مو از روش های پرطرفداری هستند که برای کاهش ریزش موها و افزایش تراکم مو استفاده می شوند، اما تاثیری در رفع طاسی مو ندارند و انتخاب شیوه درمانی بر عهده پزشک متخصص می باشد که انتخاب آن با توجه به شرایط فرد و نوع مشکل انتخاب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *