ترمیم پوست

مراقبت از پوست در فصل بهار

مراقبت از پوست در فصل بهار

مراقبت از پوست در فصل بهار

به طور طبیعی پوست چربی‌هایی تولید می کند که وجود این چربی ها باعث حفظ رطوبت و مراقبت از عوامل محیطی می شود،اما چنانچه میزان این چربی بر روی پوست افزایش پیدا کند، باعث مسدود شدن منافذ پوست و ایجاد جوش هایی بر روی آن می شود، بنابراین باید از تجمع چربی و سلول های مرده بر روی پوست جلوگیری کرد.

مراقبت از پوست در فصل بهار
در فصل بهار با توجه به اینکه دمای هوا  و میزان تابش خورشید افزایش پیدا می کند،امکان افزایش تعریق پوست زیاد می باشد، همچنین در فصل بهار گیاه های حساسیت زا و حشرات بیشتر می باشند که این موارد منجر به ایجاد حساسیت و آبریزش بینی می شود و در صورتی که چشم ها و صورت با این آلودگی برخورد کند، این آلودگی بیشتر به پوست شما انتقال پیدا می کند، بنابراین پوست در فصل بهار نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارد تا از عوارض و آسیب های پوستی جلوگیری شود.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

مهمترین نکات مراقبت از پوست در فصل بهار چیست؟

با تغییر وضعیت آب و هوا، پوست نیز با شرایط جدید تطبیق پیدا کرده و ممکن است این تغییر وضعیت باعث ایجاد مشکلاتی بر روی پوست شود، برای جلوگیری از آسیب های ناشی از عوامل مختلف مانند کاهش چربی پوست و افزایش اشعه های خورشید باید مراقبت هایی در فصل بهار انجام گیرد که از مهمترین روش‌های مراقبتی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- استفاده از کرم ضد آفتاب

با اینکه استفاده از کرم ضدآفتاب در تمام طول سال توصیه می شود، اما به دلیل اینکه اشعه مضر آفتاب در فصل بهار افزایش پیدا می‌کند، پیشنهاد می‌شود در فصل بهار بیشتر به کرم ضدآفتاب توجه شود و از ضد آفتاب های با spf ۳۰ و بالاتر از آن استفاده شود، همچنین بهتر است ضدآفتاب ها، ضد عرق و ضد آب باشند و چند بار در روز از کرم ضد آفتاب استفاده شود،تا تاثیر مطلوبی بر روی پوست داشته باشد، همچنین در هنگام خروج از منزل از کلاه و عینک آفتابی استفاده شود.

۲- استفاده از ضد تعریق ها

زمانی که پوست صورت دچار تعریق می‌شود، ممکن است برای پاک کردن عرق های ایجاد شده بر روی پوست، دست های آلوده با پوست تماس داشته باشد و تماس دست ها باعث ایجاد آسیب هایی بر روی پوست شود، بنابراین با استفاده از ضد تعریق ها، میزان تعریق پوست را کاهش دهید.

۳- شناسایی عوامل آلرژی‌زا و حذف آنها

گاهی پوست نسبت به برخی گیاهان و یا نور خورشید حساسیت بالایی نشان می‌دهد و این حساسیت به صورت دانه های قرمز رنگ و خارش بر روی پوست ایجاد می شود و در صورتی که پوست شما واکنش نشان داد، حتما عواملی که باعث ایجاد حساسیت شده است را تشخیص داده و از آنها دوری کنید.

۴- از لوازم آرایشی به میزان زیاد استفاده نکنید.

با توجه به اینکه لوازم آرایشی بافت سنگین دارند و آرایش غلیظ در فصول گرم سال باعث افزایش تعریق و بسته شدن منافذ پوست می شود، بنابراین در فصل بهار کمتر از وسایل آرایشی استفاده کنید، زیرا مسدود شدن منافذ پوست، باعث جلوگیری از خروج چربی های اضافه و در نتیجه ایجاد جوش های زیر پوستی می شود، همچنین باعث کاهش عملکرد ضد آفتاب و آسیب پذیری پوست در برابر اشعه ماورای خورشید می شود.

۵- به جای محصولات شیمیایی از روغن های طبیعی استفاده کنید.

احتمال ابتلا به اگزما پوستی در فصل بهار افزایش پیدا می‌کند و به منظور مراقبت از پوست به جای محصولات شیمیایی از روغن های طبیعی استفاده کنید، یکی از روغن های طبیعی که تأثیر بسزایی در مراقبت از پوست و درمان اگزما دارد، روغن تخمه آفتابگردان می باشد.

۶- استفاده از رتینول به منظور جوانسازی پوست

یکی از مشتقات ویتامین آ که باعث تحریک کلاژن سازی پوست می شود و باعث جایگزین شدن سلول های سالم به جای سلول های مرده می شود، رتینول است، بنابراین به منظور جوانسازی پوست در فصل بهار میزان کمی از این محصول را استفاده کنید و بهتر است در هنگام خواب از این محصول استفاده شود.

مهمترین نکات مراقبت از پوست در فصل بهار چیست؟

۷- استفاده از لایه بردارها

وجود آلودگی ها و سلول های مرده بر روی پوست، باعث بسته شدن منافذ پوست و در نتیجه پیری زودرس و ایجاد چین و چروک هایی بر روی آن می شود، به منظور جوانسازی پوست می توان از لایه بردار هایی استفاده کنید، که این لایه بردار ها به صورت ماسک های خانگی و یا ماسک های ورقه ای می باشد، اما به یاد داشته باشید که بعد از لایه برداری پوست حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید زیرا لایه برداری باعث افزایش حساسیت پوست در مقابل نور خورشید می شود.

۸- تغییر در محصولات مراقبت از پوست با تغییر فصل

بهتر است در هر فصل از مرطوب‌کننده‌های مخصوص همان فصل استفاده شود، زیرا مرطوب کننده هایی که در زمستان مورد استفاده قرار می گیرد، در صورتی که در فصل بهار نیز از همان مرطوب کننده استفاده شود، برای پوست سنگین بوده و منجر به مسدود شدن بیش از حد منافذ پوست می‌شود، اما کرم های مخصوص فصل بهار گزینه مناسبی برای مراقبت از پوست در فصل بهار می باشد.

۹- پاکسازی پوست از موهای زائد

وجود موهای زائد بر روی بدن، باعث افزایش دما می شود و بدین منظور در فصل بهار نباید هیچگونه موی زائد بر روی بدن باشد، زیرا نبود موی زائد باعث خنک شدن پوست و کاهش حساسیت پوست در برابر گرمای فصل بهار می شود، همچنین از تجمع آلودگی ها بر روی پوست جلوگیری می کند.

۱۰- آبرسانی پوست

آبرسانی پوست تاثیر بسزایی در افزایش شادابی پوست دارد، به منظور هیدراتاسیون پوست به میزان کافی در فصل بهار آب بنوشید و هرچه آب بیشتری بنوشید، باعث افزایش رطوبت و کاهش خشکی پوست می شود و همچنین استفاده از کرم های ضد خستگی پوست نیز تاثیر بسزایی در مرطوب نگه داشتن پوست دارند، زیرا این کرم حاوی اسانس اسطوخودوس و اسیدهای هیالورونیک می باشد که تاثیر بسزایی در افزایش شادابی پوست دارد.

۱۱- افزایش مصرف میوه و سبزیجات

به منظور آبرسانی پوست و افزایش خاصیت ارتجاعی در فصل بهار به میزان کافی از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنید و مصرف این سبزیجات و میوه ها باعث تامین نیاز به بدن به ویتامین ها و مواد مغذی می شود و از ایجاد چین و چروک بر روی آن جلوگیری می‌کند، از میوه های تاثیر گذار بر روی پوست می توان سیب، هندوانه، هویج، گریپ فروت و کاهو را نام برد.

۱۲- انجام فعالیت های ورزشی

چنانچه روز پرکار و شلوغی داشته‌اید، انجام فعالیت های ورزشی باعث افزایش گردش خون رسانی به بدن و رساندن مواد مغذی به سلول‌های سالم پوست می‌شود، از این ورزش ها می توان یوگا و پیاده روی شبانه را نام برد.

۱۳- تمیز کردن اسفنج های آرایشی

چنانچه از اسفنج های آرایشی استفاده می کنید هر چند وقت یکبار با استفاده از یک پاک کننده ملایم و طبیعی، این اسفنج ها را تمیز کنید، زیرا عدم تمیز کردن آنها باعث انتقال باکتری ها به پوست شما و در نتیجه ایجاد آسیب های پوستی می شود، یکی از پاک کننده های مناسب برای اسفنج های آرایشی شامپو بچه می باشد، زیرا عاری از محصولات شیمیایی و رنگ می باشد.

۱۴- تغذیه پوست

استفاده از محصولات مراقبتی حاوی گلیکو آلفا هیدروکسیل، آنتی اکسیدان و ویتامین c تاثیر بسزایی در تغذیه پوست و کاهش لکه های تیره پوستی دارد، همچنین استفاده از تونر باعث تغذیه پوست می شود، بنابراین از این محصولات مراقبتی در فصل بهار استفاده کنید.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

کارهای مهمی که باید برای مراقبت از پوست در فصل بهار انجام دهیم

همان‌گونه که در بالا ذکر کردیم، روش های مختلفی برای مراقبت از پوست در فصل بهار وجود دارد که با توجه به نوع پوست این روش ها متفاوت می باشد و هر نوع پوست نیاز به مراقبت متفاوتی دارد و نمی‌توان برای انواع پوست از یک روش مراقبتی  استفاده کرد، اما به طور کلی پوست در فصل بهار نیاز به مراقبت های زیر دارد

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

۱- شستشوی صورت

۲- لایه برداری و پاکسازی پوست

۳- تغذیه پوست با استفاده از آبرسان ها و کرم های مرطوب کننده

کارهای مهمی که باید برای مراقبت از پوست در فصل بهار انجام دهیم

۴- استفاده از کرم ضد آفتاب به منظور محافظت از پوست در برابر نور خورشید

۵- داشتن رژیم غذایی سالم به منظور رساندن ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن

مراقبت از پوست در کدام لایه های پوست انجام می شود؟

پوست از سه لایه اپیدرم، هیپودرم ودرم تشکیل شده است که لایه بیرونی آن لایه اپیدرم یا لایه سطحی پوست می شود و به راحتی قابل لمس می باشد، این لایه از سلول های مرده تشکیل شده است و هرچند وقت یکبار، نیاز به لایه برداری و از بین بردن سلول های مرده دارد تا باعث تنفس پوست و جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست شود.
اما چنانچه سلول های مرده بر روی پوست تجمع پیدا کند و همچنین تغذیه نامناسب و مراقبت نکردن از پوست، باعث ایجاد لایه های شاخی ضخیم بر روی پوست و در نتیجه تیرگی آن می شود و شادابی پوست کاهش پیدا می کند.

مراقبت از پوست در کدام لایه های پوست انجام می شود؟
چنانچه از محصولات مراقبتی مناسب استفاده کنید اما سلول های مرده پاکسازی نشود، استفاده از این محصولات مراقبتی تاثیری بر شادابی پوست نخواهد داشت، بنابراین مهم ترین لایه پوست که در مراقبت از آن تاثیر بسزایی دارد، لایه اپیدرم می باشد.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

مراقبت از پوست مختلط

۱- استفاده از پاک کننده

به منظور از بین بردن سلول های مرده، چربی، تعریق پوست و همچنین آلودگی های محیطی از یک پاک کننده مناسب استفاده شود، ترکیبات این پاک کننده ها باید ملایم باشد که منجر به خشکی و یا چربی بیش از حد پوست نشود.

۲- استفاده از شیر پاک کن و تونر

پوست های مختلط دارای ویژگی های پوست چرب و خشک می باشند، بنابراین مراقبت از این پوست ها نیاز به یک آبرسان قوی و مناسب دارد و باعث تنظیم میزان چربی و خشکی پوست می شود.

مراقبت از پوست مختلط

۳- استفاده از سرم

سرم های پوستی، دارای موادی می باشد که تاثیر بسزایی در ترمیم پوست و جلوگیری از پیری پوست دارد، بنابراین پوست مختلط نیز نیاز به سرم، به منظور جلوگیری از چین و چروک دارد و بیشتر  سرم ها باید در نواحی خشک پوست استفاده شود، همچنین استفاده از کرم ضدآفتاب، تاثیر بسزایی در مراقبت از پوست مختلط دارد، اما برای استفاده از ضدآفتاب بایدافراط نمایید، تا تاثیر بسزایی در حفاظت از پوست داشته باشد و ضد آفتابی که برای پوست های مختلط استفاده می‌شود، باید دارای بافت سبک و چربی کمتری باشد و بهترین spf برای این ضدآفتاب ها حداقل ۳۰ است.

مراقبت از پوست خشک

۱- استفاده از کرم مرطوب کننده

پوست خشک نسبت به سایر پوست ها آسیب پذیرتر می باشد، بنابراین نیاز به مراقبت بیشتری دارد و افرادی که پوست خشک دارند، بعد از استحمام باید پوست خود را مرطوب کنند تا دچار خارش نشود و در هنگام شستشوی دست ها و صورت نیز، در هنگامی که دست ها و صورت کاملا خشک نشده اند از این مرطوب‌کننده‌ها استفاده شود،بهتر است این مرطوب کننده ها میزان کمی چربی داشته باشند، همچنین می توان به منظور مرطوب سازی پوست از ترکیب گلیسیرین و آبلیمو استفاده کرد.

۲- استفاده از کرم ضد آفتاب

پوست خشک در برابر تابش نور آفتاب دچار خشکی بیشتر می‌شود، بنابراین حتی الامکان از قرار گرفتن در نور آفتاب دوری کنید و از ضدآفتاب مناسب استفاده شود.

مراقبت از پوست خشک

۳- به میزان کافی آب بنوشید

کمبود آب بدن باعث تشدید خشکی پوست می شود، بنابراین افرادی که پوست خشکی دارند باید به میزان بیشتری آب بنوشند.

۴- استفاده از شوینده های ملایم

شوینده هایی که دارای ترکیبات قوی می باشند، باعث از بین رفتن چربی های طبیعی پوست و در نتیجه خشکی بیشتر آن می‌شود و بهتر است برای پوست خشک از شوینده هایی که حاوی هیالورونیک اسید و سرامید می باشد، استفاده کنید همچنین صابون هایی که برای پوست استفاده می کنید، بهتر است بدون عطر و ترکیبات خشن باشد.

سایر مقالات مرتبط با موضوع

مراقبت از پوست چرب

۱- هر نوع پوستی در روزانه نیاز به شستشو دارد، اما شستشوی پوست چرب دارای اهمیت بیشتری می باشد و بهتر است در هنگام صبح با استفاده از شوینده ملایم پوست صورت، شستشو داده شود تا از میزان چربی های اضافه بر روی آن کاسته شود، زیرا در هنگام شب تکثیر سلول در پوست افزایش پیدا می کند و این کار باعث تولید چربی زیادی بر روی پوست می شود و استفاده از شوینده ها باعث رفع چربی اضافه و سلول های مرده تجمع یافته بر روی پوست می شود.
می توان برای شستشو از ژل یا فوم استفاده کرد، زیرا این مواد باعث افزایش خشکی پوست نمی شود و تاثیر بسزایی در پاک کردن آن دارد، چنانچه بر روی پوست چرب، آکنه های ایجاد شده است، بهتر است از پاک کننده های حاوی اسید سالیسیلیک برای شستشوی این نوع پوست استفاده شود، زیرا این پاک کننده ها به عمق پوست نفوذ کرده و باعث از بین بردن چربی اضافه و باز شدن منافذ بسته پوست می شود.

مراقبت از پوست چرب

۲- چنانچه بعد از انجام فعالیت های روزانه پوست شما دچار تعریق شده است، به منظور جلوگیری از تجمع آلودگی ها، چربی و عرق بر روی پوست، پوست تان را شستشو دهید.

۳- از محصولات مراقبتی مناسب برای پوست چرب استفاده کنید و محصولاتی که دارای الکل می باشند، گزینه مناسبی برای پوست چرب نیستند، بنابراین برای انتخاب محصولات مراقبتی پوست چرب از پزشک متخصص کمک بگیرید.

۴- احتمال ایجاد عارضه های پوستی مانند جوش و آکنه بر روی پوست های چرب بیشتر می باشد، بنابراین در صورت بروز این عارضه ها از دستکاری آنها خودداری کنید، زیرا باعث افزایش گسترش باکتری به سایر نواحی پوست می شود.

۵- در پایان روز آرایش خود را با استفاده از پاک کننده های مناسب کاملاً پاک کنید تا منافذ باز پوست باز شود و از تجمع چربی بر روی پوست جلوگیری شود.

۶- به منظور پاکسازی پوست این کار را به آرامی انجام دهید، زیرا افزایش فشار بر روی پوست باعث تحریک آن و در نتیجه ایجاد آسیب هایی بر روی آن می شود.

۷- به منظور لایه برداری پوست از ماسک های طبیعی استفاده کنید و یکی از ماسک های موثر برای پوست های چرب ماسک زغال می باشد که تاثیر بسزایی در حذف چربی های اضافه و باز شدن منافذ پوست دارد.

۸- به منظور مراقبت بیشتر از پوست چرب از آبرسان و تونر استفاده شود.

۹- محافظت از دور چشم بسیار با اهمیت می باشد، به منظور مراقبت از پوست دور چشم، از کرم های تقویتی دور چشم در هنگام صبح و شب استفاده شود، استفاده از این محصولات تاثیر بسزایی در رفع تیرگی دور چشم و تقویت پوست این نواحی دارد.

۱۰- به منظور تقویت پوست از محصولات طبیعی مانند روغن جوجوبا، روغن آرگان، روغن بنفشه و روغن آووکادو استفاده شو،د زیرا این محصولات دارای ترکیبات شیمیایی نیستند و باعث حفاظت از پوست در برابر آسیب های محیطی می شوند.

تعریف و کاربرد لایه برداری پوست

به فرایندی که در آن سلول های مرده پوست از سطح آن جدا می‌شود، لایه برداری گفته می‌شود که این روش به صورت فیزیکی و شیمیایی انجام می گیرد، روش های فیزیکی مانند استفاده از ماسک های خانگی و اسکراب ها می باشد، از روش های کلینیکی هم می توان میکرودرم آبریژن را نام برد.

تعریف و کاربرد لایه برداری پوست
به طور طبیعی پوست هر چند روز یکبار سلول‌های مرده را از خود جدا می کند تا باعث رشد و تقسیم سلول های جدید شود و این سلول های مرده ایجاد شده به صورت کامل از پوست جدا نمی شود و در صورتی که بر روی پوست جمع آوری شود، باعث انسداد منافذ پوست می شود و لایه برداری باعث از بین بردن سلول های مرده پوست به صورت کامل و رشد و تقسیم سلول های جدید می شود.

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان با کلینیک کاشت و زیبایی بیمارستان عرفان نیایش با ما در ارتباط باشید:

۶ –۰۲۱-۴۹۷۹۶۲۶۴ (تماس از سراسر کشور)

مشاوره وات ساپ

تعریف و کاربرد آبرسانی پوست

با افزایش سن به دلیل کاهش آب میان بافتی و همچنین کاهش تولید کلاژن، پوست بیشتر در معرض چین و چروک می باشد، زیرا کاهش آب پوست باعث ایجاد خشکی پوست می شود و پوست خشک بیشتر در برابر عوامل محیطی آسیب پذیر می باشد. یکی از راهکارهای رفع خشکی پوست آبرسانی می باشد که به صورت حرفه‌ای در آرایشگاه ها نیز انجام می‌شود و آبرسانی به معنی رطوبت رساندن به پوست می باشد و تاثیر بسزایی در شادابی و جوانسازی پوست دارد، به منظور آبرسانی می توان از کرم های آبرسان استفاده کرد که این کرم ها باعث تقویت پوست و تحریک کلاژن سازی و الاستین پوست می‌شود، همچنین وجود عناصری مانند گلیسیرین، سوربیتول پروپیلن گلیکول و اسید هیالورونیک باعث جذب مولکول های آب در پوست شده و تاثیر بسزایی در افزایش نرمی و طراوت آن دارد، همچنین استفاده از کرم های مرطوب کننده نیز باعث آبرسانی پوست می شود و بهتر است این کرم های مرطوب کننده حاوی روغن بادام شیرین باشد.

تعریف و کاربرد آبرسانی پوست
آبرسانی پوست در هر رده سنی قابل انجام می باشد، اما با توجه به اینکه پس از سن ۳۰ سالگی میزان آب پوست کاهش پیدا می‌کند، بهتر است آب رسانی در این سنین انجام شود تا تاثیر بسزایی در جلوگیری از روند پیری پوست و افزایش طراوت آن داشته باشد، بهترین زمان برای آبرسانی پوست بعد از حمام می باشد، زیرا در این زمان منافذ پوست باز می باشد و جذب آبرسان از طریق پوست راحت تر صورت می گیرد، همچنین به منظور آبرسانی پوست می توان از ماسک های آبرسان استفاده کرد که از این ماسک ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- ماسک آبرسان بادام و عسل

به منظور آب رسانی پوست، ماسک عسل و بادام تاثیر بسزایی بر روی افزایش نرمی و لطافت آن دارد، بدین منظور دو قاشق غذاخوری روغن بادام را با سه قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید و آن را روی حرارت آرام قرار دهید، بعد از گرم شدن به مدت ۲۰ دقیقه ماسک را بر روی پوست قرار دهید و سپس بشویید.

۲- ماسک خیار و گلاب

ماسک خیار و گلاب تاثیر بسزایی در رفع زبری پوست های خشک و آبرسانی آن دارد، بدین منظور پوست خیار رنده شده را به مدت ۳۰ دقیقه درون گلاب خیس کرده و سپس این ماسک را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی صورت قرار دهید‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *